ZUS rozszerza program bezpłatnej rehabilitacji, oferując pomoc także osobom z chorobami układu nerwowego. Inicjatywa ma na celu przywrócenie zdolności do pracy po chorobie lub urazie. Skorzystać z niej mogą m.in. ci, którym grozi utrata zdolności do pracy. Jakie warunki należy spełnić, by dołączyć do programu i jak wygląda proces uzyskania skierowania?
Program bezpłatnej rehabilitacji oferowany przez ZUS skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, ubezpieczonych w ZUS, które narażone są na utratę zdolności do pracy z powodu choroby lub urazu. Prawo do skorzystania z programu mają również osoby pobierające zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Proces uzyskania skierowania na rehabilitację rozpoczyna się u lekarza prowadzącego pacjenta. To on wypełnia wniosek o skierowanie. Dokument można złożyć elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) lub aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarzy. Alternatywą jest złożenie wniosku w formie papierowej osobiście, przez pełnomocnika lub pocztą do placówki ZUS.
Decyzja o przyznaniu rehabilitacji opiera się na orzeczeniu lekarza orzecznika, który analizuje informacje przekazane od lekarza prowadzącego oraz dodatkową dokumentację medyczną. W niektórych przypadkach orzecznik może przeprowadzić dodatkowe badanie pacjenta. Pozytywne orzeczenie skutkuje wystawieniem „Zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą”.
Rehabilitacja odbywa się zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. System stacjonarny obejmuje całodobowy pobyt w specjalistycznym ośrodku i dotyczy schorzeń narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, narządu głosu, schorzeń onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego oraz schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Na zasadach ambulatoryjnych, pacjenci mogą korzystać z codziennych wizyt w wyznaczonych godzinach, jeśli dotyczą one narządu ruchu i układu krążenia, także w ramach fatygu monitorowanej telemedycznie.
Standardowy czas trwania rehabilitacji leczniczej wynosi 24 dni, z możliwością przedłużenia lub skrócenia przez lekarza. Osoby uczestniczące w programie nie ponoszą kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem, dojazdami oraz samą rehabilitacją. Pacjenci odbierają zwolnienie lekarskie na czas rehabilitacji, co zwalnia ich z konieczności wykorzystania urlopu wypoczynkowego.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ZUS w sekcji Świadczenia → Prewencja i rehabilitacja → Prewencja rentowa. Dostępne są tam również ulotki w formacie PDF dotyczące poszczególnych profili rehabilitacji.