W Szkole Podstawowej w Sokołowie 24 marca br. odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W konkursie udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych oraz jednej szkoły ponadpodstawowej z terenu Gminy Koło. Najlepsi reprezentanci awansowali do eliminacji powiatowych.
Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest nie tylko promowanie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej, ale także kształtowanie postaw odpowiedzialności obywatelskiej, znajomości zasad ratownictwa, ekologii i ochrony ludności. Konkurs szczególnie uwzględnia zagadnienia związane z historią oraz organizacją ochrony przeciwpożarowej w Polsce.
Gminny etap turnieju w 2025 roku zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Sokołowie. Do udziału przystąpiło 24 uczniów reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Koło oraz jedną szkołę ponadpodstawową – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.
Zgodnie z regulaminem, uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe. Każda grupa zmierzyła się z testem wiedzy obejmującym m.in. zasady postępowania w przypadku pożaru, znajomość sprzętu strażackiego oraz podstawowe informacje dotyczące organizacji ochrony przeciwpożarowej.
Po sprawdzeniu testów, komisja konkursowa wyłoniła reprezentantów gminy do dalszego etapu. W najmłodszej grupie wiekowej (klasy I–IV szkoły podstawowej) najlepszy wynik uzyskał Eryk Dzięgielewski ze Szkoły Podstawowej w Kiełczewie Smużnym Pierwszym.
W kategorii uczniów klas V–VIII zwycięzcą został Jakub Książkiewicz reprezentujący Szkołę Podstawową w Wrzącej Wielkiej.
W grupie uczniów szkół ponadpodstawowych do etapu powiatowego zakwalifikowały się dwie osoby: Wiktoria Tęgos oraz Hubert Zawadzki – oboje z ZSCKR w Powierciu.
Choć do kolejnego etapu nie zakwalifikowali się wszyscy, jury doceniło również innych uczestników, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy. Wyróżnienie otrzymali Zofia Marciniak (Szkoła Podstawowa w Powierciu) oraz Albert Sierocki (Szkoła Podstawowa w Kiełczewie Smużnym Pierwszym), których wyniki uplasowały się tuż za podium.
Organizatorzy turnieju podkreślili także istotną rolę nauczycieli i opiekunów, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. Dzięki zaangażowaniu kadry pedagogicznej, młodzież mogła nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również nabyć umiejętności praktyczne przydatne w sytuacjach kryzysowych.
Reprezentanci Gminy Koło zmierzą się z kolejnym wyzwaniem podczas etapu powiatowego, który zaplanowano na 11 kwietnia 2025 r. Turniej odbędzie się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole. To ważna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności na szerszym forum i powalczyć o awans do finału wojewódzkiego.