Grzyb Reishi (Ganoderma lucidum), zwany w Chinach lingzhi („boski grzyb nieśmiertelności”), to jeden z najcenniejszych gatunków w medycynie azjatyckiej. Jego półkoliste, lakierowane owocniki w odcieniach czerwieni, czerni lub żółci od ponad 4000 lat symbolizują zdrowie, długowieczność i duchowe przebudzenie. Współczesne badania potwierdzają, że to nie mit – analizy MSKCC wykazały, że ekstrakty z Reishi zawierają ponad 400 bioaktywnych związków, w tym unikalne triterpenoidy i polisacharydy o działaniu immunomodulującym.
Reishi naturalnie występuje w wilgotnych lasach Chin, Korei i Japonii, gdzie rośnie na pniach drzew liściastych. Już w III w. p.n.e. cesarze z dynastii Han wysyłali ekspedycje po ten „grzyb widmo”, uważany za talizman chroniący przed chorobami. W taoizmie stał się symbolem transcendencji – mnisi przygotowywali z niego napar halucynogenny, który miał otwierać „trzecie oko”. Do dziś w świątyniach Azji spotyka się posągi bóstw trzymających Reishi (dostępny na https://slaviclabs.com/p/reishi-lakownica-zoltawa-der-201/) jako atrybut mądrości.
Nazewnictwo Reishi odzwierciedla jego kulturowy status:
W klasycznym tekście „Shennong Ben Cao Jing” (200 r. n.e.) Reishi zaliczono do najwyższej kategorii ziół – tych, które „odżywiają ducha i przedłużają życie bez skutków ubocznych”. Stosowano go w schorzeniach:
Motyw Reishi zdobił:
Pierwszy naukowy opis sporządził w 78 r. brytyjski botanik William Curtis, ale przełom nastąpił w 97 r., gdy japoński zespół wyizolował ganoderic acid – związek o działaniu przeciwhistaminowym. Dziś PubMed odnotowuje ponad 5000 badań nad jego właściwościami, w tym 27 randomizowanych prób klinicznych.
Kluczowe substancje czynne:
Reishi neutralizuje wolne rodniki dzięki:
Mechanizmy działania:
Testy in vitro wykazały:
W 2024 r. zespół z Uniwersytetu w Kioto odkrył, że ganoderiol F:
Kliniczne zastosowania:
Najnowsze doniesienia wskazują, że polisacharydy z Reishi:
Produkują maślan – kluczowy metabolit dla integralności jelit
W eksperymencie na modelu IBS ekstrakt zmniejszał stan zapalny okrężnicy o 57%.