W Polsce niepłodność dotyka około 1,5 miliona par. Choć często kojarzona jest z trudnościami w poczęciu pierwszego dziecka, coraz więcej par boryka się z niepłodnością wtórną. Problem ten dotyczy osób, które mają już potomstwo, ale mimo regularnych starań nie są w stanie ponownie zajść w ciążę. Dzięki rządowemu programowi refundacji in vitro wiele par, zmagających się z niepłodnością wtórną, może liczyć na finansowe wsparcie w spełnieniu marzeń o powiększeniu rodziny. Refundacja pokrywa koszty całej procedury i dostępna jest na terenie całej Polski. O sukcesie i szczegółach programu opowiada Klinika Bocian w Poznaniu - jeden z realizatorów programu.
Niepłodność wtórna w takim samym stopniu może dotyczyć kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj jest spowodowana zmianami, które zaszły organizmach partnerów od czasu ostatniej ciąży. Dla wielu par jest to bardzo trudne doświadczenie, ponieważ wcześniejsze rodzicielstwo wzbudziło nadzieję na kolejne potomstwo. Niekiedy wizyta w klinice niepłodności i odpowiednie leczenie wystarczają, aby pomóc narodzić się kolejnemu szczęściu. Niestety nie zawsze i nie wszystkim się udaje, a koszty leczenia niepłodności za pomocą wspomaganych technik rozrodu często stanowią barierę dla par pragnących powiększyć rodzinę. Program refundacji eliminuje ten problem, dając szansę na skuteczne leczenie. Ośrodki leczenia niepłodności realizujące program, takie jak Kliniki Bocian - oferują parom wsparcie w leczeniu niepłodności, także wtórnej na każdym etapie – od diagnostyki, po leczenie. W sytuacji, kiedy jedynym wyjściem pozostanie in vitro – osoby kwalifikujące się do rządowego programu będą mogły sfinansować całą procedurę w klinice, w której podjęły już leczenie.
Klinika Bocian w Poznaniu to jeden z ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności, realizujący program refundacji in vitro. Placówka należy do sieci klinik, które dzięki dogodnym lokalizacjom zawsze znajdują się blisko swoich pacjentów – zarówno z większych, jak i mniejszych, pobliskich miejscowości. Ośrodki Kliniki Bocian, realizujące rządowy program refundacji in vitro, znajdują się nie tylko w Poznaniu, ale również w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Szczecinie oraz Warszawie.
O sukcesie programu zrobiło się głośno już po zaledwie kilku miesiącach jego trwania. Kliniki Bocian realizujące program również mogą zaszczycić się sukcesem – we wszystkich tych ośrodkach (łącznie), od momentu jego uruchomienia czyli od 1 czerwca do końca 2024 roku potwierdzono około 1800 ciąż. Refundacja cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem, a chętnych do kwalifikacji nie brakuje. Tak więc liczba ciąż będzie rosła, ponieważ jedne pary są w trakcie kwalifikacji, a kolejne przygotowują się już do procedury. Nowi pacjenci również są zapisywani na pierwsze wizyty.
Refundacja in vitro jest wsparciem finansowym dla par zmagających się z niepłodnością, również z niepłodnością wtórną. Program obejmuje pokrycie kosztów całej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Z refundacji mogą skorzystać pary spełniające określone kryteria wieku, statusu związku, czy też medyczne. Dokładniej, do programu kwalifikują się kobiety do 42. roku życia w przypadku in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi, bądź dawstwem nasienia lub do 45. roku życia w przypadku dawstwa komórek i zarodków. Dla mężczyzn limit wiekowy wynosi 55 lat, niezależnie od rodzaju procedury. Pary, które spełniają kryteria wieku, muszą być małżeństwem lub we wspólnym pożyciu. Kolejnym istotnym punktem jest posiadanie ważnego ubezpieczenia w ramach powszechnego systemu zdrowotnego – bez niego para nie zakwalifikuje się do programu. Ostatnim, ważnym kryterium przystąpienia do refundacji jest stwierdzona bezwzględna niepłodność lub nieskuteczne leczenie niepłodności przez okres co najmniej dwunastu miesięcy. Refundacja obejmuje do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w tym:
Warto również dodać, że program obejmuje też pary, które posiadają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur, powstałych przed rozpoczęciem refundacji. Dodatkowo, program wspiera też pacjentów onkologicznych, którzy chcieliby zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość poprzez zamrożenie gamet przed lub w trakcie leczenia.
Przystąpienie do programu refundacji in vitro nie jest trudne. Wystarczy spełnić określone warunki kwalifikacji i zgłosić się do wybranego ośrodka wspomaganego rozrodu, realizującego program. Osoby zainteresowane leczeniem w Klinice Bocian znajdującej się w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 77a, mogą skontaktować się z placówką dzwoniąc pod numer tel. +48 61 635 00 55 i dopytać o szczegóły.