14 stycznia 2025 roku w Miejskim Domu Kultury w Kole odbył się XIX Integracyjny Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci, organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Mikołaja w Kole. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych inicjatyw, miało na celu promocję integracji, rozwijanie wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz podkreślenie roli placówki kształcenia specjalnego w społeczności lokalnej.
Festiwal umożliwił dzieciom i młodzieży wspólne występy oraz wzajemne przeżywanie sztuki w atmosferze akceptacji i równości. Uczestniczyły w nim różnorodne grupy teatralne – zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i ich pełnosprawni rówieśnicy. Publiczność stanowiły dzieci i młodzież z kolskich szkół, ośrodków oraz stowarzyszeń.
Wydarzenie poprowadziła Joanna Bałdyka, a w programie znalazły się występy taneczne, wokalne i teatralne przygotowane przez osiem grup. Wśród nich były m.in.:
Integralną częścią festiwalu było rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego „Święty Mikołaj patronem uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole”. Jury, w skład którego weszły Monika Ledzion (przewodnicząca), Katarzyna Sulińska, Mirela Kokocińska, Natalia Burdzińska i Aneta Brdyś, oceniło 31 prac z trzech szkół podstawowych z powiatu kolskiego.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych:
Nagrody główne:
Wyróżnienia: Miłosz Czupryniak (SP1), Solomiia Kuzmenko (SP1), Franciszek Toczyński (SP3) i inni.
Nagrody główne:
Wyróżnienia: Szymon Kaszyński (SP1), Zuzanna Laskowska (SP3), Barbara Nosecka (SP5) i inni.
Nagrody główne:
Wyróżnienie: Adam Graczyk, SP3.
Organizatorzy wyrazili wdzięczność nauczycielom, opiekunom artystycznym oraz wszystkim, którzy przyczynili się do inspiracji i motywacji młodych artystów. Festiwal zakończył się w serdecznej atmosferze, pełnej wzajemnego uznania i radości ze wspólnych osiągnięć.
Integracyjny Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci to wyjątkowa inicjatywa, która łączy społeczność lokalną i promuje idee współpracy oraz równości. Wydarzenie udowodniło, że sztuka nie zna barier, a wspólne działania są fundamentem budowania otwartego i wspierającego społeczeństwa.