Bezchmurnie -0.3

Kolejny etap badań w Wyższej Szkole Kadr Menadżerskich w Koninie

Autor: WSKM Konin 12 Grudzień 2024 przeczytasz w ok. 6 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Kolejny etap badań w Wyższej Szkole Kadr Menadżerskich w Koninie
© Pixabay
(0) | Czytano:
1,373 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

Spotkaliśmy się w związku z projektem, który prowadzi Wyższa Szkoła Kadr Menadżerskich w Koninie. Mamy już pewne wnioski. Trwa kolejny etap badań.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,373 razy
Udostępnij

Co nowego możemy powiedzieć o realizowanym przez Państwa projekcie?

Jakub Eltman (WSKM) – Wyższa Szkoła Kadr Menadżerskich realizuje projekt pn. „Prowadzenie badań psychologicznych problemów występujących u dzieci i młodzieży w subregionie konińskim i województwie wielkopolskim.” Jesteśmy na końcowym etapie ankietyzowania osób dorosłych, które opisywały zachowania dysfunkcyjne dzieci i młodzieży zarówno z subregionu, jak i z województwa wielkopolskiego. Wyniki te są obecnie opracowywane przez zespół badawczy, który tworzy Centrum Badań Psychologicznych WSKM. Dają nam one już pewną perspektywę tego, co można, co należy poprawić w kontekście zarówno subregionu konińskiego, jak i województwa wielkopolskiego. Widzimy, jakie są tendencje w naszej okolicy, a jakie w województwie. Obecnie rozpoczynamy także badania jakościowe. Na ich podstawie będzie można stwierdzić realne deficyty, które były wskazywane w ankietach, minimalizować te deficyty oraz wspierać dzieci i młodzież w polepszeniu ich sytuacji w szkole.

Jakie konkretne działania można zastosować w zakresie dalszej diagnozy przeprowadzanej w ramach projektu?

Beata Karwacka (psycholog, seksuolog, WSKM): Będziemy przeprowadzać treningi z wykorzystaniem metody neurofeedback. Ma ona poprawiać pamięć, zmniejszyć napięcie emocjonalne uczniów, pomóc w opanowaniu stresu, pomóc w koordynacji wzrokowo-ruchowej, w koncentracji uwagi. Ma też zniwelować trudności w uczeniu się, poprawić działanie funkcji poznawczych i intelektualnych. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna. Pomaga świadomie obserwować pracę mózgu i kontrolować jego pracę.

Czy już na tym etapie możemy mówić o pewnych deficytach, o potrzebie wprowadzenia tej metody?

Beata Karwacka: Tak. Pracując w szkole podstawowej i ponadpodstawowej i przeprowadzając tam ankiety, widzimy deficyty i problemy, z którymi borykają się dzieci i młodzież. Mówimy tutaj o szerokiej grupie wiekowej, od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż po młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Dzieci i młodzież mają problemy z koncentracją, motywacją oraz kontrolą emocji. Chcemy poprawić ich samopoczucie. Jeżeli uczniowie będą potrafili kontrolować swoje emocje, to na pewno wpłynie to pozytywnie na ich wyniki w nauczaniu oraz na kontakty i relacje rówieśnicze. Mając to wszystko na uwadze, sądzę, że te treningi polepszą dobrostan dzieci i młodzieży.

Na czym polega stosowanie tej metody?

Beata Karwacka: Metoda neurofeedback polega na analizowaniu fal mózgowych. Terapeuta ustawia stosowne progi na poszczególnych falach, które odpowiadają za konkretne mechanizmy i funkcje umysłowe. Niektóre są związane bardziej ze skupieniem, niektóre ze swobodnym myśleniem, a niektóre z myśleniem kreatywnym. Analizując wynik badania, terapeuta widzi, jakie deficyty są u danej osoby, danego pacjenta i za pomocą ustawiania poszczególnych progów, mamy możliwość kreatywnego uzyskania samoświadomości tego, jak funkcjonuje nasz mózg. Poprzez podłączenie diod do pacjenta, które są analizowane na poziomie EEG, sterujemy multimedialną grą wyświetlaną pacjentowi. Przykładowo, mamy samochód, który jedzie po drodze i wtedy, kiedy pacjent jest skupiony, ten samochód jedzie szybko. Kiedy pacjent ma spokojny przepływ myśli, widoki, które mija, nie są pokryte mgłą. Pacjent zdobywa samoświadomość tego, jak powinien przebiegać jego proces myślowy by doprowadzić go do normy względem aktualnych fal mózgowych. Głównym celem neurofeedbacku jest zachowanie równowagi przepływów fal mózgowych.

Czy badanie tą metodą wiążę się z jakimś dyskomfortem?

Beata Karwacka: Absolutnie nie. To wyłącznie odczyt fal mózgowych. Wiąże się jedynie z przymocowaniem diod, które nie wysyłają sygnałów, a jedynie je odbierają. Neurofeedback to połączenie neurologii, psychologii i technologii. Strefą komfortu dzisiejszej młodzieży jest świat wirtualny i poniekąd wchodzimy w ten świat wraz z młodym człowiekiem, który przychodzi na taki warsztat z chęcią i z chęcią z nami współpracuje. Wykorzystujemy gry komputerowe do świadomego nauczenia mózgu odpowiednich reakcji. Chodzi o poprawienie koncentracji, pamięci oraz wszystkich zasobów, które wykorzystuje młody człowiek. Dzięki temu może osiągać lepsze wyniki w nauce. By osiągnąć zakładane rezultaty potrzeba od dziesięciu do trzydziestu takich treningów.

W jaki sposób będą przeprowadzane poszczególne etapy badań?

Beata Karwacka: W ramach projektu współpracujemy z instytucjami, ze szkołami. Psycholodzy będą pracowali w szkołach na profesjonalnym sprzęcie. Badania będą prowadzone również u nas, w Wyższej Szkole Kadr Menadżerskich. Zapraszamy do zgłaszania się rodziców zainteresowanych udziałem swoich dzieci w darmowym badaniu pilotażowym.

Czy można już powiedzieć wstępnie, jakie są efekty tych badań?

Jakub Eltman: Nasz zespół badawczy z Centrum Badań Psychologicznych WSKM będzie porównywał początkowe i końcowe wyniki dzieci. To pozwoli ocenić wpływ metody na stwierdzone wcześniej deficyty. Myślę, że da to odpowiedź na to, jak realnie możemy wpływać i poprawiać kondycję psychiczną, uważność uczniów naszych szkół.

Czy ta metoda jest ogólnie stosowana?

Beata Karwacka: Zaczyna być ogólnie stosowana. Problemem może być koszt treningu, ponieważ korzystając z tej metody musimy mieć odpowiednie oprogramowanie, sprzęt i oczywiście wiedzę. Natomiast, jest to jedno z narzędzi psychoterapii. Coraz częściej jest zalecane na przykład u dzieci z orzeczeniami. Wykorzystujemy tę terapię również w szkołach dla dzieci ze spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera, z ADHD. Treningi mogą odbywać się dwa razy w tygodniu, więc ich efekty mogą być szybko dostrzegalne.

Czy będziecie analizować wyniki młodzieży z naszego regionu na tle innych regionów?

Jakub Eltman: Tak. Uwzględniliśmy to w badaniach ankietowych. Porównywaliśmy w nich grupę z subregionu konińskiego z całym województwem wielkopolskim. W badaniach wykorzystujących metodę neurofeedback również będziemy porównywać uczniów z naszego subregionu z uczniami z innych części województwa wielkopolskiego. Tutaj akurat spodziewamy się podobnych wyników, ponieważ mamy przekonanie, że ta metoda jest skuteczna, więc te deficyty najprawdopodobniej będą korygowane w równy sposób. Wyniki ankiet będą wkrótce tematem konferencji naukowej. Zespół jest w trakcie tworzenia raportów. W ich ramach pokażemy twarde dane statystyczne, to jak różni się postrzeganie rzeczywistości przez dzieci z subregionu konińskiego w porównaniu z dziećmi z całego województwa wielkopolskiego.

Kiedy będziemy ta konferencja?

Jakub Eltman: Planujemy ją na przyszły rok. Będziemy o tym szerzej informować w najbliższym czasie.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!
11 godziny temu 1,188

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim
15 godziny temu 5,460

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim

Gmina Kłodawa
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy
16 godziny temu 615

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy

Inne
Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego
16 godziny temu 7,863

Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego

Powiat Kolski
33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji
18 godziny temu 1,721

33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji

Powiat Kolski
Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie
19 godziny temu 1,484 1

Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie

R E K L A M A