W piątek, 25 października 2024 roku, w Szkole Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fidlera w Kole miała miejsce uroczystość ślubowania pierwszych klas. Punktualnie o godzinie 9:00 trzy pierwsze klasy wypełniły szkolną salę sportową, gotowe na ważny dzień, do którego przygotowywały się od początku roku. W wydarzeniu, oprócz uczniów, udział wzięli także wzruszeni rodzice oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówień zaproszonych gości oraz dyrektora szkoły. Swoje życzenia i słowa wsparcia skierowali do pierwszoklasistów Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Zastępca Burmistrza Monika Ciesielska, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Hanefeld oraz Wiceprzewodnicząca Rady Ewa Baryła. W swoich wystąpieniach goście przywołali wspomnienia z czasów szkolnych, podkreślając wagę tej chwili jako pierwszego kroku młodych uczniów na drodze edukacyjnej.
Po przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpili sami pierwszoklasiści. Dzieci zaprezentowały przygotowane piosenki, wiersze i inscenizacje, ukazując, jak wiele już się nauczyły od początku roku szkolnego. W przygotowaniach do występu wspierali ich starsi uczniowie, którzy w trakcie wydarzenia zapewnili młodszych kolegów, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc i wsparcie.
Główna część ceremonii – oficjalne ślubowanie – rozpoczęła się w obecności sztandaru szkolnego. Przedstawiciele trzech klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, wyrażając gotowość do sumiennego zdobywania wiedzy i bycia odpowiedzialnym członkiem szkolnej społeczności. Następnie przystąpiono do pasowania na ucznia. Uczniowie klas trzecich przekazali dyrektorowi szkoły, Markowi Kujawie, symboliczny ołówek. Dyrektor, kładąc go na ramieniu każdego pierwszoklasisty, oficjalnie przyjmował ich do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole.
Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali swoje legitymacje szkolne oraz drobne upominki przygotowane przez starszych uczniów, rodziców oraz przedstawicieli dyrekcji i lokalnych władz. Wręczenie upominków było symbolicznym akcentem integrującym młodych uczniów ze społecznością szkolną oraz wywołało wzruszenie wśród obecnych rodziców.
Pasowanie na ucznia było dla nowych klas pierwszych wydarzeniem wyjątkowym, oznaczającym początek długiej i pełnej wyzwań drogi edukacyjnej.