Pochmurno 2.7

W najbliższą niedzielę 44 Międzynarodowy Bieg Warciański - kibicuj sportowcom

Autor: Redakcja e-kolo.pl 17 Październik 2024 przeczytasz w ok. 6 min.
W najbliższą niedzielę 44 Międzynarodowy Bieg Warciański - kibicuj sportowcom
© MOSiR Koło
(0) | Czytano:
2,868 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

20 października 2024 roku odbędzie się 44. edycja Międzynarodowego Biegu Warciańskiego, połączona z 13. PZLA Mistrzostwami Polski Kobiet na dystansie 10 km. To coroczne wydarzenie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegów ulicznych w Polsce, przyciągającym uwagę zarówno profesjonalnych zawodniczek, jak i szerokiego grona amatorów sportu.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,868 razy
Udostępnij

Historia Biegu Warciańskiego

Korzenie Biegu Warciańskiego sięgają końca lat 70. XX wieku, kiedy to wśród działaczy Ogniska Statutowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF) „Sokół” w Kole narodziła się idea organizacji lokalnego biegu długodystansowego. Głównym inicjatorem był Ryszard Sowiński, ówczesny prezes TKKF „Sokół” oraz aktywny propagator sportu w regionie. Dzięki jego zaangażowaniu i współpracy z lokalnymi działaczami, pierwszy Bieg Warciański odbył się 7 listopada 1981 roku.

Pierwsza edycja miała dystans 10 kilometrów i przebiegała na trasie Chełmno – Koło, z linią startu przy Pomniku Ofiar Faszyzmu, usytuowanym w pobliżu dawnego niemieckiego obozu zagłady w Kulmhof. Trasa prowadziła przez miejscowości Przybyłów, Skobielice i Powiercie. Początkowo frekwencja wynosiła od 100 do 150 uczestników, jednak dzięki odpowiedniemu terminowi, umiejscowieniu w jesiennej scenerii oraz rosnącej popularności biegania, liczba uczestników systematycznie rosła.

W 1985 roku, zaledwie cztery lata po inauguracji, Bieg Warciański uzyskał wyjątkowe wyróżnienie – Komisja Biegów Ulicznych i Przełajowych uznała go za najlepiej zorganizowane zawody w Polsce na dystansie do 15 km. Hasło towarzyszące biegowi „Przed zawałem uciekaj na własnych nogach” doskonale oddawało charakter imprezy, która promowała zdrowy styl życia i aktywność fizyczną.

Zmiany i rozwój

Lata 90. przyniosły Biegowi Warciańskiemu jeszcze większe uznanie. W 1990 roku Ryszard Sowiński został odznaczony srebrną odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) za zasługi w organizacji biegu. Jego współpracownicy, Lech Wodniakowski, Stefan Wałęsa i Ryszard Lenartowicz, również zostali docenieni za swoje wieloletnie zaangażowanie. Ważnym momentem w historii biegu było również zaangażowanie imprezy w obchody 50. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1995 roku. W ramach tych obchodów, Bieg Warciański znalazł się na liście 50 najważniejszych imprez sportowych w Polsce.

W 1997 roku dwumiesięcznik „Jogging” oraz Zarząd Główny TKKF przyznali organizatorom Biegu Warciańskiego prestiżowy puchar za najlepszą imprezę biegową w kraju. Wyróżnienie to potwierdziło wysoką jakość organizacji zawodów, które przyciągały coraz większą liczbę uczestników, a także elitarne grono biegaczy z całego kraju.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Przełomem w historii biegu była 36. edycja, która odbyła się w 2016 roku. Wówczas organizatorzy zdecydowali się na zmianę trasy – przeniesienie startu i mety do Parku im. Stanisława Moniuszki w Kole. Nowa trasa, spełniająca wszystkie wymogi PZLA, szybko zyskała uznanie biegaczy, a jej profil sprzyjał poprawianiu rekordów życiowych. Już podczas pierwszej edycji na nowej trasie, Robert Wambua uzyskał czas 28:54, a Izabela Trzaskalska osiągnęła 32:46, ustanawiając rekordy trasy, które obowiązują do dziś.

Sukcesy organizacyjne i sportowe

Na przestrzeni lat Bieg Warciański wielokrotnie pobijał rekordy frekwencji. Już w 1990 roku w biegu głównym wystartowało 388 zawodników, co było wówczas rekordem. W 2018 roku, podczas 38. edycji, linię mety przekroczyło aż 644 uczestników, a wydarzenie to zostało uznane za jedno z „najszybciej obsadzonych” w kraju. W biegu kobiet aż pięć zawodniczek złamało barierę 34 minut, co było wielkim sukcesem sportowym, a także potwierdzeniem, że Bieg Warciański staje się jednym z najważniejszych wydarzeń biegowych na dystansie 10 km w Polsce.

W 2020 roku, mimo pandemii COVID-19, organizatorzy zdołali przeprowadzić jubileuszowy 40. Bieg Warciański. Trasa prowadziła wzdłuż wałów nadwarciańskich, a uczestnicy startowali w podzielonych grupach, aby zachować reżim sanitarny. Pomimo trudnych warunków organizacyjnych, tradycja biegu została podtrzymana, a wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród uczestników.

Wydarzenia towarzyszące

Bieg Warciański to nie tylko rywalizacja na głównym dystansie 10 km. Od lat w ramach tego wydarzenia odbywają się również biegi dla dzieci i młodzieży. Do 2013 roku rozgrywano je bezpośrednio przed biegiem głównym na ulicach Koła. Z czasem liczba kategorii wiekowych i dystansów rosła, a frekwencja młodych biegaczy osiągała rekordowe wyniki – w 2019 roku wzięło udział aż 1077 młodych zawodników. Od 2021 roku biegi dla dzieci i młodzieży noszą imię Ryszarda Sowińskiego, co jest hołdem dla inicjatora tego wydarzenia.

W ramach Biegu Warciańskiego odbywały się także inne imprezy, takie jak Mistrzostwa Weteranów na 10 km, Mistrzostwa Polski Dziennikarzy czy Mistrzostwa Polski Sołtysów. Wszystkie te wydarzenia wzbogacały program biegu i przyciągały uczestników z różnych środowisk.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Goście honorowi i osobistości sportowe

Na przestrzeni lat, Bieg Warciański zaszczyciło swoją obecnością wielu znanych sportowców i osobistości związanych ze sportem. Wśród gości honorowych znaleźli się m.in. Zdzisław Krzyszkowiak, złoty medalista olimpijski w biegu z przeszkodami, Grażyna Rabsztyn, czołowa polska płotkarka, oraz Janusz Sidło, wybitny oszczepnik, srebrny medalista olimpijski. Obecność takich postaci podnosiła rangę wydarzenia, a także stanowiła inspirację dla uczestników.

Współczesność i przyszłość Biegu Warciańskiego

Obecnie organizatorem Biegu Warciańskiego jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole, który z powodzeniem kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez Ryszarda Sowińskiego i jego współpracowników. W tym roku, 20 października 2024, w ramach biegu odbędą się również 13. PZLA Mistrzostwa Polski Kobiet na dystansie 10 km, co dodatkowo podkreśla rangę wydarzenia w kalendarzu polskich biegów ulicznych.

Chociaż tegoroczna edycja nie przewiduje udziału zawodników zagranicznych, organizatorzy spodziewają się, że na starcie pojawi się elita polskich biegaczy. Start biegu głównego zaplanowano na godzinę 12:00, a zakończenie imprezy oraz ogłoszenie wyników odbędzie się o 14:30.

Bieg Warciański to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również okazja do podtrzymania wieloletniej tradycji oraz upamiętnienia postaci Ryszarda Sowińskiego, którego zaangażowanie i pasja przyczyniły się do powstania tego wydarzenia. W miarę upływu lat Bieg Warciański ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się realiów, ale wciąż pozostaje ważnym punktem na mapie polskich wydarzeń biegowych.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Kościelec
Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
18 godziny temu 593

Zebranie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Inne
Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni
21 godziny temu 1,870

Sprawdzili miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni

Gmina Kłodawa
Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji
22 godziny temu 2,074

Budżet Gminy Kłodawa na 2025 rok przyjęty jednogłośnie. Świąteczny klimat na sesji

Powiat Kolski
Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych
23 godziny temu 2,707 1

Oczekiwana inwestycja ukończona. Druga taka hala sportowa powstała w Budkach Nowych

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [13.12.2024 - 20.12.2024]
23 godziny temu 1,417

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [13.12.2024 - 20.12.2024]

Powiat Kolski
Nowe drogi powiatowe otwarte tuż przed świętami
1 dzień temu 6,561

Nowe drogi powiatowe otwarte tuż przed świętami

R E K L A M A