Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, idealny czas na podniesienie świadomości w zakresie ochrony danych i bezpieczeństwa w sieci. W dobie rosnącej liczby zagrożeń online, każdy użytkownik Internetu narażony jest na różnorodne formy cyberataków.
W 2023 roku najczęstszymi incydentami były ataki phishingowe – odnotowano 41 423 przypadki, co stanowiło ponad połowę wszystkich zgłoszonych incydentów w CERT Polska. Najczęściej oszuści wykorzystywali wizerunki serwisów takich jak Allegro, Facebook i OLX.
Phishing polega na podszywaniu się pod znane instytucje lub osoby w celu wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy. Oszuści rozsyłają masowo fałszywe wiadomości, licząc, że choćby niewielki odsetek osób padnie ich ofiarą. Kluczem do obrony przed tego rodzaju atakami jest zachowanie spokoju i dokładna weryfikacja otrzymanych wiadomości. Zawsze warto sprawdzić informacje z innego źródła, by uniknąć potencjalnego zagrożenia.
W 2023 roku oszustwa komputerowe stanowiły kolejną dużą grupę incydentów – zgłoszono ich 34 304, co odpowiadało za ponad 42% wszystkich incydentów. W tej kategorii znalazły się m.in. fałszywe sklepy internetowe i oszustwa finansowe. Przestępcy coraz częściej podszywają się pod firmy z sektora energetycznego lub instytucje finansowe, oferując fałszywe programy inwestycyjne.
Złośliwe oprogramowanie, choć spadło o połowę w porównaniu do roku 2022, nadal stanowiło istotne zagrożenie, z 1 650 zarejestrowanymi przypadkami. Wśród tych incydentów odnotowano infekcje ransomware oraz kampanie spamowe rozprzestrzeniające oprogramowanie takie jak Remcos czy Agent Tesla.
Media społecznościowe to przestrzeń, gdzie każdy z nas może łatwo paść ofiarą cyberoszustwa. Ważne jest korzystanie z ustawień prywatności, które pozwalają kontrolować, kto może przeglądać nasze posty i zdjęcia. Nie należy akceptować zaproszeń od nieznajomych, a w przypadku niewłaściwych zachowań, takich jak nękanie czy propagowanie nienawiści, warto zgłaszać takie profile lub je blokować.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed cyberatakami jest dwuetapowa weryfikacja, czyli dodanie dodatkowego elementu zabezpieczenia przy logowaniu, np. kodu SMS. Ważne jest również używanie silnych i unikalnych haseł dla każdego konta oraz zainstalowanie programu antywirusowego, który pomoże chronić urządzenia przed zagrożeniami.
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło w aplikacji mObywatel 2.0 nową funkcję zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa. Umożliwia ona użytkownikom raportowanie podejrzanych stron, e-maili czy SMS-ów bezpośrednio do ekspertów z CERT Polska. Wkrótce ruszy także baza wiedzy, gdzie użytkownicy będą mogli znaleźć proste wskazówki dotyczące ochrony danych w sieci.