Dziś o godzinie 17:00, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Koła poległych w Powstaniu Warszawskim. Wydarzenie miało miejsce przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie kościoła farnego. Tegoroczna uroczystość była szczególnie ważna, gdyż obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Choć planowane na kilka dni, trwało aż 63 dni. Powstańcy, w heroicznej i osamotnionej walce, starali się nie tylko wyzwolić stolicę, ale także zapewnić niepodległość Polsce, wolnej od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Jak co roku w kolskich obchodach nie zabrakło przedstawicieli władz i organizacji społecznych. Delegacje złożyły kwiaty u stóp tablicy pamiątkowej, a obecni wspólnie z O. Cecylianem Szczepanikiem odmówili modlitwę w intencji uczestników Powstania Warszawskiego.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny przy ul. Poniatowskiego. Tam uczczono pamięć ks. prałata Serafina Opałko w 38. rocznicę jego śmierci oraz Zdzisławy Rzepki, uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Ks. prałat Serafin Opałko był wybitnym duchownym, budowniczym kościołów, podpułkownikiem Wojska Polskiego oraz Kapelanem Armii Krajowej. Jako partyzant zasłużył na wiele odznaczeń, w tym Virtuti Militari, Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Jego pogrzeb, który miał miejsce 38 lat temu, przerodził się w manifestację patriotyczną, a pamięć o nim jest żywa do dziś.
Zdzisława Rzepka, mieszkanka Koła, miała zaledwie 17 lat, gdy wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Jej odwaga i poświęcenie są wzorem dla młodszych pokoleń, a pamięć o jej bohaterstwie jest pielęgnowana przez mieszkańców miasta.
Foto: UM Koło