Pochmurno 1.6

Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści na kolskich drogach: alarmujące statystyki ostatniego weekendu

Autor: Redakcja e-kolo.pl 29 Lipiec 2024 przeczytasz w ok. 3 min.
Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści na kolskich drogach: alarmujące statystyki ostatniego weekendu
© KPP Koło
(0) | Czytano:
8,872 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kole wciąż zatrzymują osoby poruszające się pojazdami w stanie nietrzeźwości. Ostatni weekend dostarczył kilku niepokojących przykładów, które pokazują skalę problemu oraz potencjalne zagrożenia związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.

R E K L A M A
0
Czytano:
8,872 razy
Udostępnij

Zatrzymania w ciągu ostatnich dni

W piątek, 26 lipca około godziny 21:10 w miejscowości Lubotyń, policjanci zatrzymali 40-letniego kierowcę VW Passata. Badanie alkomatem wykazało, że miał on około 2 promile alkoholu we krwi. To znacznie powyżej dopuszczalnego limitu, a taki poziom alkoholu znacząco wpływa na zdolności motoryczne i reakcje kierowcy, stwarzając poważne zagrożenie na drodze.

Dwa dni później, 28 lipca około godziny 21:00, w miejscowości Bugaj zatrzymano 46-letniego rowerzystę, który miał około 1,8 promila alkoholu we krwi. Mężczyzna nie przyjął mandatu, a policja skieruje wniosek o ukaranie go do sądu. Rowerzyści, podobnie jak kierowcy samochodów, są zobowiązani do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a jazda pod wpływem alkoholu stanowi poważne naruszenie tych przepisów.

27 lipca około godziny 18:00 w Zabłociu doszło do groźnego incydentu z udziałem 51-letniego kierowcy motoroweru, który przewrócił się na jezdni. Na miejsce wezwano Zespół Ratownictwa Medycznego. Badanie wykazało, że kierowca miał blisko 2,85 promila alkoholu we krwi. Tak wysoki poziom alkoholu mógł prowadzić do poważnych obrażeń nie tylko samego kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Tego samego dnia, w Kole na ulicy Dąbskiej, policja zatrzymała 60-letniego kierowcę Audi. Badanie alkomatem wykazało, że miał on 1,1 promila alkoholu we krwi. Prowadzenie pojazdu w takim stanie zwiększa ryzyko wypadków i kolizji drogowych.

Dzisiejszego poranka, przed godziną 8:00, na ulicy Sienkiewicza zatrzymano 39-letniego rowerzystę, który jechał pod wpływem alkoholu – wynik badania to 0,76 promila. Chociaż wartość ta była niższa niż w pozostałych przypadkach, to jednak wciąż stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Zagrożenia związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to problem, który niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla samego kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol znacząco wpływa na zdolności percepcyjne, koordynację ruchową oraz czas reakcji. Już niewielka ilość alkoholu we krwi może prowadzić do błędnych decyzji, a co za tym idzie – do wypadków i kolizji.

Kierowcy pod wpływem alkoholu mają ograniczoną zdolność oceny odległości i prędkości, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Ryzyko utraty kontroli nad pojazdem wzrasta, a reakcje na niespodziewane zdarzenia są znacznie opóźnione. W efekcie, nawet rutynowe manewry, takie jak skręcanie czy hamowanie, stają się wyzwaniem i mogą kończyć się tragedią.

Dodatkowo, alkohol wpływa na pewność siebie kierowcy, co często prowadzi do podejmowania ryzykownych działań na drodze. Przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie na niebezpiecznych odcinkach czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej to tylko niektóre z zachowań, które mogą wynikać z upojenia alkoholowego.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Nie można zapominać również o konsekwencjach prawnych i finansowych. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, które może skutkować utratą prawa jazdy, wysokimi grzywnami, a nawet karą pozbawienia wolności. W przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu, kierowca może być również zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia poszkodowanych oraz naprawy szkód materialnych.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest niezwykle niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Edukacja oraz surowe egzekwowanie przepisów są kluczowe, aby zmniejszyć liczbę takich incydentów i poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A

Jeżeli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Gmina Grzegorzew
Spotkanie Noworoczne Ochotniczych Straży Pożarnych w Grzegorzewie
13 godziny temu 4,423

Spotkanie Noworoczne Ochotniczych Straży Pożarnych w Grzegorzewie

Gmina Dąbie
Pożar budynku mieszkalnego w Karszewie
13 godziny temu 6,035 2

Pożar budynku mieszkalnego w Karszewie

Gmina Kłodawa
Gmina Kłodawa stara się o dofinansowanie remontu GOK
13 godziny temu 697

Gmina Kłodawa stara się o dofinansowanie remontu GOK

Kino
Wystawy w Miejskim Domu Kultury w Kole – morze sztuki i nostalgia PRL-u
15 godziny temu 2,826

Wystawy w Miejskim Domu Kultury w Kole – morze sztuki i nostalgia PRL-u

Powiat Kolski
33. Finał WOŚP w Kole – program wydarzeń
15 godziny temu 5,172

33. Finał WOŚP w Kole – program wydarzeń

Miasto Koło
Ferie zimowe – policja czuwa nad bezpieczeństwem podróżnych
16 godziny temu 679

Ferie zimowe – policja czuwa nad bezpieczeństwem podróżnych

R E K L A M A