3 lipca 2024 roku w Ratuszu Miejskim w Kole odbył się wykład dr hab. Bożeny Czwojdrak, prof. Uniwersytetu Śląskiego, przybliżający postać Jana Hinczy z Rogowa. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 662. rocznicy lokacji miasta Koła.
Każda rocznica lokacji miasta służy propagowaniu wiedzy o naszej przeszłości. Nadchodząca 662. rocznica lokacji Koła, której dokonał król Kazimierz Wielki 18 lipca 1362 roku, była doskonałą okazją do przybliżenia mieszkańcom historii fundatora kolskiego klasztoru, Jana Hinczy z Rogowa.
3 lipca 2024 roku w Ratuszu Miejskim w Kole odbył się wykład dr hab. Bożeny Czwojdrak, prof. Uniwersytetu Śląskiego, zatytułowany „O Janie Hinczy z Rogowa, co bernardynów do Koła sprowadził”. Prelegentka przybyła na zaproszenie Burmistrza Koła, aby omówić fascynujące zagadnienia dotyczące dziejów dawnego grodu nad Wartą.
Jan Hincza z Rogowa był znaczącą i majętną postacią życia publicznego w Polsce trzeciej ćwierci XV wieku. Dokonywał licznych fundacji, przede wszystkim kościelnych, a w Kole jego postać trwale upamiętnia ufundowany przez niego w 1466 roku klasztor i kościół bernardynów. Hincza kryje w sobie wiele zagadek, w tym historię romantycznej miłości do królowej Zofii Holszańskiej, która wciąż oczarowuje historyków.
Uczestnicy wykładu byli zachwyceni wiedzą, jaką przekazała dr hab. Bożena Czwojdrak. Jej wnikliwa znajomość tematu pozwoliła odpowiedzieć na wszystkie pytania zadane przez słuchaczy. Profesor Czwojdrak jest znaną mediewistką, specjalizującą się w genealogii szlacheckiej i możnowładczej oraz badaniach nad dworami monarchów w Polsce późnego średniowiecza. Jest także konsultantką historyczną serialu „Korona królów”.
Wykład o Janie Hinczy z Rogowa, ukazujący świat dworskich miłości i fundacji, był doskonałą lekcją historii dla mieszkańców Koła. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest lepsze poznanie przeszłości miasta.