(1)
R E K L A M A
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 14.4

Leonard Jaroszewski bohaterem muralu w Lubiatowie

Autor: Redakcja e-kolo.pl 02 Lipiec 2024 przeczytasz w ok. 2 min.
Leonard Jaroszewski bohaterem muralu w Lubiatowie
© Wiktor Jaroszewski
(1) | Czytano:
9,323 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

W Lubiatowie powstał nowy, imponujący mural upamiętniający ś.p. Leonarda Jaroszewskiego, byłego komendanta Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) w Kole. Mural, zainicjowany przez byłego sołtysa Lubiatowa, jest hołdem dla wpływowego mieszkańca Koła, którego działania miały znaczący wpływ na historię tej nadmorskiej miejscowości.

R E K L A M A
1
Czytano:
9,323 razy
Udostępnij

Harcerze w Lubiatowie

Leonard Jaroszewski, jako komendant kolskiego hufca ZHP, odegrał kluczową rolę w organizacji letnich obozów harcerskich w Lubiatowie. Od kilkudziesięciu lat harcerze z Koła spędzają tam wakacje, wnosząc pozytywne wartości i angażując się w życie lokalnej społeczności. Każdego roku obozy te są okazją do integracji młodzieży oraz do wzmacniania więzi między harcerzami a mieszkańcami Lubiatowa.

Życie i działalność Leonarda Jaroszewskiego

Leonard Jaroszewski urodził się 2 marca 1948 roku w Kole. Już w 1958 roku wstąpił do drużyny harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kole. Rok później złożył przyrzeczenie harcerskie i od tego momentu jego zaangażowanie w działalność harcerską systematycznie rosło. W latach 1963–1974 był zawodnikiem Olimpii Koło, a w grudniu 1970 roku stworzył harcówkę w piwnicy bloku przy ulicy Broniewskiego 10.  Uzyskał stopień podharcmistrza w 1972 roku, a w 1981 roku został harcmistrzem. Jego najważniejszym osiągnięciem w działalności harcerskiej było objęcie stanowiska komendanta Hufca ZHP w Kole w 1986 roku. Pod jego przewodnictwem hufiec dynamicznie się rozwijał, a organizowane przez niego obozy harcerskie w Lubiatowie stały się coroczną tradycją.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Uznanie i wyróżnienia

W 2004 roku Leonard Jaroszewski został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Koła, co było wyrazem uznania dla jego wieloletniej pracy na rzecz społeczności harcerskiej i lokalnej. W 2016 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy instruktorskiej w ZHP, a w 2009 roku otrzymał wyróżnienie „Przyjaciel Wartaków” przyznawane przez Manufakturę Piosenki Harcerskiej „Wartaki”.

Leonard Jaroszewski był również członkiem sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kole, angażując się w liczne inicjatywy charytatywne i społeczne. Zmarł 15 sierpnia 2018 roku i został pochowany na cmentarzu w Babiaku.

Trwałe dziedzictwo

Odsłonięty mural nie tylko upamiętnia Leonarda Jaroszewskiego, ale również przypomina o jego wkładzie w rozwój harcerstwa oraz pozytywnym wpływie na lokalną społeczność. Jest to także wyraz uznania dla wszystkich harcerzy, którzy od lat odwiedzają Lubiatowo, wzbogacając życie tej miejscowości.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Kolanka · 02 Lipiec 2024
Wspaniałe!
Gmina Babiak
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim
4 godziny temu 1,519

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim

Miasto Koło
Do zamkowej wieży poprowadzą schody
5 godziny temu 1,815 1

Do zamkowej wieży poprowadzą schody

Gmina Kościelec
Kolejny, wyremontowany zabytek w gminie Kościelec
9 godziny temu 1,838 1

Kolejny, wyremontowany zabytek w gminie Kościelec

Gmina Przedecz
Gmina Przedecz pozyskuje dotację na budowę drogi
10 godziny temu 785

Gmina Przedecz pozyskuje dotację na budowę drogi

Pożary
Strażak z Koła walczy z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym
11 godziny temu 4,204

Strażak z Koła walczy z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożary
Pożar domu w Głębokiem. Społeczność lokalna ruszyła z pomocą poszkodowanym
11 godziny temu 6,727

Pożar domu w Głębokiem. Społeczność lokalna ruszyła z pomocą poszkodowanym