W czwartek, 27 czerwca br., podczas prac remontowych w ścianie Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie nad Nerem, pracownicy odkryli niespodziewane znalezisko.
Wczoraj (czwartek) i dziś (piątek) na miejscu pracował patrol saperski z jednostki wojskowej z Inowrocławia, który usunął te pociski. Przez cały czas teren zabezpieczali funkcjonariusze policji z Koła.
Historia parafii w Chełmie nad Nerem sięga XII wieku. Chełmno po raz pierwszy wspomniane zostało w dokumencie z 1136 roku jako jedna z 149 osad należących do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, które bł. Bogumił z Dobrowa nadał cystersom. Parafia prawdopodobnie została erygowana w XIII wieku. Do 1818 roku podlegała archidiecezji gnieźnieńskiej, następnie do 1920 roku – archidiecezji warszawskiej, w latach 1920-1925 – diecezji łódzkiej, a obecnie – diecezji włocławskiej.
Poprzedni kościół, drewniany, zbudowany w 1779 roku, spłonął. Obecny murowany kościół, zbudowany w stylu neogotyckim, został wzniesiony w 1875 roku i konsekrowany w 1887 roku. Projektantem budynku był inżynier powiatowy Ignacy Miłobędzki, ojciec Tadeusza Miłobędzkiego, profesora chemii i rektora SGGW w Warszawie w latach 1920-1921.
W ołtarzu głównym kościoła znajdują się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Na początku lat 90. XX wieku prezbiterium świątyni przeszło gruntowną przebudowę.
W latach 1944-1945 kościół pełnił funkcję "stacji obnażenia", gdzie Żydzi byli ograbiani z bagaży i odzieży, a następnie ładowani do samochodów-komór gazowych. Ten tragiczny fakt upamiętnia pomnik znajdujący się przy kościele.
źródło:parafia-chelmno.pl