Zwierzęta domowe, przede wszystkim psy i koty, są w dzisiejszych czasach pełnoprawnymi członkami rodziny. Właściciele dokładają wszelkich starań, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Niestety zanieczyszczone środowisko, w jakim żyjemy, nie sprzyja zdrowiu czworonogów i równie często jak ludzie zapadają one na różnorodne infekcje. Medycyna weterynaryjna w wielu sytuacjach korzysta zatem z rozwiązań, które sprawdzają się u ludzi. Jednym z nich jest nebulizacja. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie jest zastosowanie nebulizatora w medycynie weterynaryjnej.
Spośród wielu urządzeń medycznych na szczególną uwagę zasługuje nebulizator. Przeznaczony jest on do podawania leków i ma zastosowanie w infekcjach dróg oddechowych. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że środki medyczne zamienia w delikatną mgiełkę, zawierającą cząsteczki o różnych wielkościach. To zaś sprawia, że leki działają znacznie skuteczniej od tradycyjnych tabletek i mogą bez problemu dotrzeć do miejsca docelowego. Największe przedostają się do nosa i gardła, mniejsze do tchawicy i oskrzeli, podczas gdy najmniejsze docierają do płuc. Lepsza wchłanialność medykamentów oraz podanie ich do miejsca, w którym są w danym momencie najbardziej potrzebne, to znacznie większa szansa na powodzenia terapii i szybsze zwalczenie infekcji. Co ciekawe, rozwiązanie to jest stosowane nie tylko w tradycyjnej medycynie, ale z powodzeniem korzystają z niego również lekarze weterynarii.
Proces nebulizacji u zwierząt domowych niczym nie różni się o tego, który przeprowadza się u ludzi. I choć najczęściej nebulizatory wykorzystuje się w leczeniu psów i kotów, z powodzeniem mogą być one stosowane również u świnek morskich czy królików. Jedyną różnicą jest jedynie wielkość urządzenia, która musi być dobrze dopasowana do wymiarów zwierzęcia, a przede wszystkim do kształtu pyska.
Nebulizacja może pomóc psom i kotom, które zmagają się z infekcjami dróg oddechowych. Dzięki większej skuteczności działania leków w formie aerozolu, terapie przebiega szybciej. O podjęciu leczenia tą metodą decyduje lekarz weterynarii, który musi dobrać nie tylko właściwy roztwór, ale także określić częstotliwość podawania. Bardzo dużą zaletą jest także brak konieczności podawania zwierzętom tradycyjnych tabletek, co często przysparza właścicielom dużych problemów.
Medycyna weterynaryjna korzysta z nebulizatorów działających na tej samej zasadzie, co urządzenia przeznaczone dla ludzi. Mimo to musi to być sprzęt dedykowany zwierzętom ze względu na różnicę rozmiarów i budowy. Różni się on przede wszystkim ukształtowaniem maski, która musi być dostosowana jest do budowy anatomicznej zwierzęcia. Ponadto urządzenia przeznaczone dla pupili domowych są mniejsze.
Użycie nebulizatora początkowo może budzić u zwierząt strach, warto zatem na początku oswoić je z maską. Trzeba pamiętać także o tym, aby stosować tę metodę, kiedy czworonogi są senne i wyciszone. Dzięki temu szanse na skuteczną i bezstresową terapię będą znacznie większe.