Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na pracę układu krwionośnego. Gdy dochodzi do nadmiernego krzepnięcia krwi lub powstawania zakrzepów, swobodny przepływ krwi jest znacząco utrudniony. Taka sytuacja zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Zastrzyki przeciwzakrzepowe najczęściej stosuje się u osób, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zakrzepu. Kiedy takie działanie jest konieczne?
Zastrzyki przeciwzakrzepowe zawierają substancje, które rozrzedzają krew i wykonywane są najczęściej w brzuch. Chory może sam podać sobie zastrzyk, jednak to ważne, aby ściśle stosować się do instrukcji dołączonej do opakowania. Preparaty do zastrzyków przeciwzakrzepowych zawierają heparyny drobnocząsteczkowe, które hamują wytwarzanie trombiny odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi i neutralizują trombinę już wytworzoną. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Zastrzyki przeciwzakrzepowe często są stosowane profilaktycznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ten rodzaj terapii jest rekomendowany w profilaktyce zatorowo-zakrzepowej, leczeniu istniejących zakrzepów, zawałów serca, a nawet zapobieganiu poronieniom. Zastrzyki przeciwzakrzepowe zapobiegają też hemolizie i żółtaczce u pacjentów dializowanych z powodu niewydolności nerek. Wskazaniami do ich stosowania może być także:
leczenie zakrzepicy żył głębokich,
leczenie zatorowości płucnej,
ostre zespoły wieńcowe,
profilaktyka okołooperacyjna.
W zależności od zaleceń lekarskich i stanu zdrowia pacjenta iniekcje mogą być podawane podskórnie lub dożylnie. Dawka jest każdorazowo dobierana pod względem wieku, wagi i ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta.
Clexane to popularny lek na receptę o działaniu przeciwzakrzepowym. Zawiera enoksyparynę sodową, którą zaliczamy do heparyn drobnocząsteczkowych i ma postać zawiesiny do wstrzykiwań w ampułko-strzykawkach. W niektórych przypadkach istnieje możliwość refundacji tego leku.
Celxane działa na dwa sposoby. Z jednej strony przeciwdziała powiększaniu się zakrzepów, które już występują we krwi, co pomaga organizmowi doprowadzić do ich unieszkodliwienia, a z drugiej strony skutecznie zapobiega formowaniu się nowych zakrzepów. Warto mieć na uwadze, że ten lek może też powodować niepożądane skutki uboczne. Dlatego należy go przyjmować pod nadzorem lekarza. Do działań niepożądanych zaliczamy krwawienia, zwiększone ryzyko krwotoku, bóle głowy, martwicę skóry, a nawet uszkodzenie komórek wątroby.
Adrenalina i adrenochrom – czym są i jak działają? Przekonaj się!
Zastrzyków przeciwzakrzepowych z heparyną drobnocząsteczkową nie mogą stosować osoby, które są uczulone na heparynę. W trakcie kuracji należy skonsultować wszystkie obecnie przyjmowane leki z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie będą wchodziły w interakcje z danym preparatem przeciwzakrzepowym. Czas leczenia jest ustalany indywidualnie, w uzasadnionych przypadkach kuracja może być stosowana nawet przez kilka lat.