Każdy, kto pracował w Holandii w ciągu ostatnich 5 lat, zgodnie z tamtejszymi przepisami prawa podatkowego, ma możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Rozliczenie podatku z Holandii się opłaca, ponieważ może przynieść nawet kilka tysięcy euro. W poniższym artykule szczegółowo objaśniamy, dlaczego warto zająć się zwrotem podatku z Holandii. Zapraszamy do lektury.
Wszystkie osoby, które podejmują pracę zarobkową w Holandii, mają prawo do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Jak wygląda zwrot podatku z Holandii? Trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim, prawo do zwrotu podatku mają osoby, które były zatrudnione w sposób legalny, czyli w ramach umowy. Bardzo istotne jest to, że trzeba otrzymać numer BSN (het Burger Service Nummer). Jest to określenie dla numeru identyfikacyjnego przydzielanego każdej osobie mieszkającej i pracującej w Holandii.
Posiadanie BSN powoduje, że zdecydowanie szybciej i wygodniej można załatwiać wszelkiego rodzaju sprawy w rozmaitych instytucjach. Numer ten zastąpił używany wcześniej SOFI numer. Aby otrzymać zwrot podatku za pracę w Holandii, trzeba też koniecznie posiadać kartę podatkową - może być to Jaaropgaaf lub Jaaropgave.
Pracodawcy mają obowiązek odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego (Belastingdienst). Jeśli z rocznej deklaracji podatkowej będzie wynikało, że wystąpiła nadpłata, wtedy podatnik jest uprawniony do otrzymania zwrotu nadpłaconych środków.
Przy wnioskowaniu o zwrot podatku trzeba pamiętać o istotnych terminach. Zgodnie z zapisami holenderskiego prawa, o zwrot podatku można wnioskować do 5 lat wstecz. Kolejna kwestia to czas oczekiwania na wydanie decyzji o zwrocie - mimo iż maksymalnie wynosi on 3 lata, to w większości przypadków trwa to zdecydowanie krócej, około 1-7 miesięcy.
Warunkiem niezbędnym do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku za pracę w Holandii jest posiadanie dokumentu określanego jako JAAROPGAVE - za jego sporządzenie odpowiada pracodawca. Jest to odpowiednik polskiego formularza PIT-11. Jeśli mimo tego pracodawca nie wypełnił takiego dokumentu, wówczas pracownik może rozliczyć się na podstawie miesięcznych pasków z wynagrodzenia, które nazywają się SALARIS.
Oba wspomniane dokumenty zawierają szereg istotnych informacji niezbędnych do złożenia wniosku o zwrot podatku. Mianowicie: dane dotyczące wysokości uzyskanych przychodów (Loon loonbelasting/volksverzekering) oraz pobranych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Eksperci podatkowi zalecają jednak, aby przeprowadzać rozliczenia z wykorzystaniem JAAROPGAVE , gdyż ten typ dokumentów jest zdecydowanie bardziej wiarygodny, co powoduje, że urząd skarbowy zdecydowanie szybciej podejmie decyzję o zwrocie nadpłaconych środków i przeleje je na nasze konto.
Warto wiedzieć, że w każdym kraju obowiązują inne zasady, dlatego też na przykład, gdy interesuje nas zwrot podatku z Belgii trzeba zapoznać się z tamtejszymi regulacjami prawnymi.