Niepłodności nie widać, a zmaga się z tym problemem nawet 1-1,5 mln par w Polsce. Dla części z nich zapłodnienie in vitro jest szansą na uzyskanie ciąży i urodzenie dziecka. Jest to jednak procedura wymagająca również pod względem finansowym. Dlatego powstał ogólnopolski program refundacji in vitro, dzięki któremu zapłodnienie pozaustrojowe stało się bardziej dostępne. Jest on realizowany w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji, jak Klinika Bocian w Poznaniu.
Na program in vitro, który jest finansowany z budżetu państwa, co roku ma trafić co najmniej 500 mln zł. Ma on działać od 1 czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Zakłada refundację m.in. wizyt pacjentów, niezbędnych do in vitro badań, zabiegów punkcji jajników, procedur embriologicznych, transferów, a także kriokonserwacji zarodków. Jednak finansowanie zapłodnienia in vitro to nie wszystko. W ramach programu pomoc uzyskają osoby zmagające się z chorobami onkologicznymi, które chcą zabezpieczyć komórki jajowe lub plemniki na przyszłość.
W ramach programu można skorzystać z in vitro z wykorzystaniem własnych komórek jajowych i plemników. Program oferuje jednak więcej. Jeżeli są wskazania medyczne para może przystąpić do in vitro z użyciem zarodków od dawców, ale też nasienia dawców i oocytów dawczyń. Zasadniczo para ma możliwość skorzystania sześciokrotnie ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu – do 4 cykli z własnymi gametami lub nasieniem dawcy, do 2 cykli in vitro z komórkami jajowymi dawczyń i do 6 cykli z zarodkami dawców. Pary posiadające wcześniej zamrożone zarodki też mogą skorzystać z programu. Jest on także otwarty dla uczestników samorządowych programów dofinansowania in vitro oraz osób mających już dziecko.
Zakwalifikowane mogą być osoby u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną, bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne, zgodnie z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej, leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Muszą być jednak w związku małżeńskim lub partnerskim, a także spełniać kryterium wieku. U mężczyzn jest to do 55 lat. U kobiet do 42 lat, jeżeli korzystają z własnych komórek jajowych lub nasienia dawcy oraz do 45 lat, gdy koniecznie jest in vitro z dawstwem oocytów lub zarodków. Procedury dawstwa wymagają też opinii psychologa. Parom posiadające zamrożone zarodki też przysługuje kriotransfer w ramach rządowego programu. Określone są tu granice wieku - kobieta nie może przekroczyć 45 roku życia, a mężczyzna 55 roku życia.
Pary zainteresowane nowym programem in vitro i finansowaniem zabiegu, mogą kontaktować się z realizatorami, czyli ośrodkami medycznie wspomaganego rozrodu, które zostały wyłonione w konkursie. Do nich należy również Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77 A, zajmująca się diagnostyką i leczeniem niepłodności także za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat refundacji in vitro można otrzymać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 61 635 00 55 lub odwiedzając dedykowaną stronę: