Sprzedajesz swoje auto i nie wiesz, jak skonstruować umowę kupna-sprzedaży? Zastanawiasz się, jakie czekają Cię formalności? Nie wiesz, co stanie się z ubezpieczeniem? Wszystko Ci wyjaśnimy!
Sprzedaż samochodu nie kończy się na sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży, przekazaniu pieniędzy zbywcy oraz kluczyków do auta kupującemu. Jako sprzedający po dokonaniu transakcji musisz dopełnić formalności w urzędzie i poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży samochodu. Jakie jeszcze czekają Cię obowiązki?
Co należy do obowiązków osoby sprzedającej samochód?
Podczas sprzedaży samochodu zarówno zbywca, jak i kupujący, muszą dopełnić pewnych formalności. Podstawą sprzedaży pojazdu jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży.
Sprzedający jest zobowiązany przekazać kupującemu:
Później zbywca jest zobowiązany:
UWAGA!
Zbywca, który nie zapłaci podatku w Urzędzie Skarbowym, naraża się na karę w kwocie do 720 stawek dziennych. Jeśli nie zgłosi zbycia samochodu do wydziału komunikacji, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 200 zł do 1000 zł.
Jeśli zamieniłeś swoje stare auto na nowy samochód i szukasz ubezpieczenia, skorzystaj z internetowej porównywarki OC i AC na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
W internecie znajdziesz wiele wzorów umowy kupna-sprzedaży samochodu. Dokument ten możesz pobrać i wydrukować, dzięki czemu będzie bardziej czytelny niż ten pisany ręcznie.
Umowa kupna-sprzedaży powinna składać się z:
Mniej istotne, choć często bardzo pomocne informacje, które można zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży to forma przekazania pieniędzy za samochód i dokładna godzina sprzedaży.
Co z ubezpieczeniem w przypadku sprzedaży samochodu?
Jeśli sprzedałeś swoje auto, powinieneś jak najszybciej zgłosić tę informację do towarzystwa, w którym samochód jest ubezpieczony. Masz na to 14 dni. Wystarczy, że przedstawisz umowę kupna-sprzedaży. W przeciwnym razie możesz zostać zobowiązany do opłacenia kolejnych składek lub pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli nabywca spowoduje szkodę.
Co dzieje się z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?
Więcej na temat ubezpieczenia samochodu dowiesz się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.
Materiał partnera