Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Dla większości z nas jest to święto promujące radość obcowania z książką i z czytania.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930.
Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
Co roku, 23 kwietnia, na całym świecie odbywają się uroczystości mające na celu uznanie pozycji książek jako łącznika między przeszłością a przyszłością, pomostu między pokoleniami i kulturami.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, w ramach obchodów, zorganizowała głośne czytanie, na którym gościła dzieci z Przedszkoli Miejskich: nr 3 i nr 6 w Kole. Najmłodsi wysłuchali prezentacji państwa: Doroty Kołodziejskiej, wicedyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kole, Elżbiety Sztangi, dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, Romualda Adamka, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Marka Kłanieckiego, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole. Czytano teksty: Laury Ellen Anderson, Claude Boujona, Wandy Chomskiej, Juliana Tuwima. Na zakończenie maluchy wykonały wspaniałe zakładki do książek, których, jak wiemy, nigdy za dużo.