W dniu 19 kwietnia, po raz jedenasty, odbył się Marsz Pamięci przemierzający polany Lasu Rzuchowskiego. W tym roku uczczono pamięć Żydów, którzy zginęli podczas ostatecznej likwidacji getta łódzkiego w latach 1944, jednego z najtragiczniejszych epizodów II wojny światowej.
Marsz przebiegał w atmosferze zadumy i refleksji, przypominając o ponurych wydarzeniach z lat wojny. Marsz upamiętnił także pamięć ofiar obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie w latach 1941-1945 zamordowano tysiące osób.
W trakcie ostatecznej likwidacji getta w Łodzi, spowodowanej pogarszającą się sytuacją militarną Trzeciej Rzeszy, namiestnik Kraju Warty, Artur Greiser, zdecydował o deportacji mieszkańców do obozu zagłady. Od 23 czerwca do 14 lipca 1944 roku SS-Sonderkommando Kulmhof przetransportowało do Chełmna 7196 osób, a reszta mieszkańców getta została wysłana do Auschwitz-Birkenau między 9 a 29 sierpnia.
W Marszu Pamięci uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej, a także lokalne stowarzyszenia, instytucje kultury i edukacji. Wśród uczestników znaleźli się również nauczyciele i uczniowie z powiatów kolskiego, sieradzkiego, tureckiego i włocławskiego.
Uczestnicy Marszu, niosąc żółte żonkile jako symbol pamięci o ofiarach powstania w getcie warszawskim, przeszli w milczeniu do Ściany Pamięci przy Kwaterze IV. Tam odbyła się modlitwa za zmarłych, którą odmówił ks. Radosław Kobiela, proboszcz parafii pw. 108 Męczenników w Powierciu. Wzruszający moment nastąpił, gdy delegacje oddały hołd pomordowanym, składając kwiaty i zapalając znicze.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Muzeum w Chełmnie i Starostwo Powiatowe w Kole, stając się nie tylko okazją do wspomnienia tragicznych wydarzeń, ale również do edukacji młodszych pokoleń o wartościach humanitarnych i pamięci historycznej.