Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale w zdecydowanej większości przypadków kasy i drukarki fiskalne, jakie są dostępne na naszym rynku, to modele polskiej produkcji. Co więcej, kolejne urządzenia, które pojawiają się w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży, oferują jeszcze wyższe parametry, więcej praktycznych funkcji oraz innowacyjne rozwiązania. A biorąc pod uwagę modele kas i drukarek, jakie ostatnimi czasy zadebiutowały na rynku, można też zauważyć kilka ważnych trendów w branży.
Urządzenia all-in-one, jak sama nazwa wskazuje, oferują połączenie możliwości różnych rozwiązań technologicznych. Dobrym przykładem są tu produkowane od wielu lat komputery stacjonarne, w przypadku których, w ramach jednej obudowy, mamy do czynienia z pełną integracją wszystkich podzespołów oraz monitora (niekiedy nawet ekranu dotykowego). Co więcej, często nie zwracamy na to uwagi, a za urządzenie all-in-one można też przecież uznać każdego laptopa. Jaki jednak ma to związek z polską branżą fiskalną? Okazuje się, że technologie łączące w sobie funkcje różnych rozwiązań sprzedażowych można już znaleźć w ofertach wszystkich najważniejszych producentów kas i drukarek rejestrujących. Ponadto, ostatnimi czasy to także jeden z głównych trendów na rodzimym rynku.
Najnowszym przedstawicielem tej „mody” jest zaś Posnet Evo, czyli kompaktowa kasa fiskalna, która została wyposażona w 5,5-calowy panel dotykowy, mocne podzespoły oraz technologię NFC (umożliwiającą m.in. obsługę płatności zbliżeniowych). Wspomniane urządzenie zapewnia też np. wybór zainstalowanej aplikacji sprzedażowej (POS-UP lub GoPOS), co pozwala dodatkowo dostosować jego możliwości do potrzeb konkretnej działalności – punktu handlowego, usługowego czy nawet gastronomicznego. Ponadto, model Evo jest przedstawicielem rodziny rozwiązań SAIO (System All In One), do której zaliczają się też kasa stacjonarna Vero oraz kasoterminal Pospay 2 Online.
Posnet to nie jedyny producent z polskiej branży fiskalnej, który ostatnimi czasy coraz mocniej stawia na rozwiązania technologiczne all-in-one. Modele tego typu znajdziemy też w ofertach innych marek – Novitus (kasy Next Pro i One Online), Elzab (kasę T10 Online i kasoterminal K2 Pay Online) oraz iPOS (kasoterminal Smart Plus). Każde z tych urządzeń gwarantuje wszechstronne prowadzenie biznesu, zaś jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do rejestrowania sprzedaży. Przykładowo, w przypadku kasoterminali standardem jest przyjmowanie różnego rodzaju płatności bezgotówkowych – dokonywanych zarówno kartą, jak i smartfonem lub smartwatchem. Z kolei kasy fiskalne Novitus Next Pro oraz Novitus One Online zapewniają dodatkowo dostęp do aplikacji chmurowej NoviCloud.
Kolejnym trendem, o którym warto wspomnieć w kontekście polskiej branży technologii sprzedaży, są różnego rodzaju rozwiązania software’owe. A na pierwszy plan wysuwa się tutaj przywołana przed chwilą aplikacja chmurowa NoviCloud. Czym konkretnie jest to oprogramowanie i jaką funkcjonalność oferuje?
- Z aplikacji NoviCloud mogą korzystać użytkownicy kas fiskalnych marki Novitus, m.in. modeli Next Pro oraz One Online. Wspomniane oprogramowanie oferuje nie tylko archiwizację danych w chmurze czy zdalne zarządzanie zintegrowanymi z nim urządzeniami – np. konfigurowanie bazy towarowej i cen produktów lub usług – ale także nadzorowanie wielu innych obszarów działalności gospodarczej. Przedsiębiorca korzystający z tego rozwiązania może zdecydować się m.in. na rozbudowany moduł magazynowy, opcję generowania pliku JPK czy wdrożenie zamawiarki internetowej. W związku z tym, ostateczna funkcjonalność NoviCloud zależy tak naprawdę od potrzeb użytkownika. Ponadto, dostęp do aplikacji od Novitus zyskujemy po zalogowaniu się przez przeglądarkę internetową. Użytkownik może więc korzystać z tego narzędzia z poziomu różnych urządzeń, np. laptopa, tabletu albo smartfona – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.
Co ciekawe, NoviCloud nie jest jedynym rozwiązaniem software’owym, jakie oferują polscy producenci urządzeń fiskalnych. Warto w szczególności przywołać platformę internetową iPOS Web, do której dostęp otrzymują użytkownicy kasoterminali tej marki. Poza tym, podobnie jak w przypadku aplikacji od Novitus, tutaj również da się wybrać finalną funkcjonalność całego oprogramowania dla firmy. Platforma internetowa iPOS Web jest bowiem oferowana w czterech planach abonamentowych: Standard, Premium, Pro lub Max. A różnią się one zarówno dostępnymi opcjami, jak i np. liczbą obsługiwanych produktów bądź usług – 4 000, 10 000 lub 20 000 PLU.
Ostatni kwartał 2023 roku przyniósł też dwie premiery w segmencie drukarek fiskalnych online. Po pierwsze, w listopadzie w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży pojawił się model Point od Novitus. Po drugie, w grudniu na rynku zadebiutowała także drukarka fiskalna Fawag Box, czyli pierwsze urządzenie tego typu w portfolio Fawag. Co ważne, zbliżony moment oficjalnej premiery oraz kategoria produktowa to nie wszystko, co łączy wspomniane rozwiązania od polskich producentów. W obydwu przypadkach mamy bowiem do czynienia ze stacjonarnymi drukarkami fiskalnymi o bardzo niewielkich gabarytach, które poradzą sobie świetnie w mniejszych i średniej wielkości działalnościach gospodarczych.
Przyjazne rozwiązania konstrukcyjne to zresztą kolejna tendencja, która w ostatnich latach bardzo dobrze zadomowiła się w polskiej branży fiskalnej. W rezultacie, małymi wymiarami charakteryzują się już nie tylko urządzenia mobilne (kasy, drukarki i kasoterminale), ale także te wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży na stanowiskach obsługi klientów (a w szczególności w miejscach o mocno ograniczonej powierzchni). Co więcej, przy okazji premierowych modeli od Novitus i Fawag warto wspomnieć o możliwości realizowania e-paragonów fiskalnych. Zwłaszcza model Point zapewnia istotne udogodnienia w tym zakresie.
- Nowa drukarka fiskalna Novitus może udostępniać paragony elektroniczne za pośrednictwem HUB-u paragonowego Ministerstwa Finansów, który z kolei stanowi część aplikacji e-Paragony od MF. W związku z tym, mowa o prostym w obsłudze i praktycznym rozwiązaniu – bezpłatnym zarówno dla przedsiębiorców stosujących współczesne technologie sprzedaży, jak i konsumentów. Ponadto, aplikacja e-Paragony działa na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Jest to więc ogólnodostępne oprogramowanie, z którego może skorzystać większość użytkowników smartfonów czy tabletów – tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert PCKF.
Co przyniesie rok 2024 w polskiej branży technologii sprzedaży? Biorąc pod uwagę omówione trendy i innowacje, w najbliższych miesiącach trudno spodziewać się odwrotu od obranych kierunków. Tym bardziej, że również użytkownicy urządzeń fiskalnych stają się coraz bardziej wymagający, a prowadzone przez nich biznesy wyłącznie zyskują na nowoczesnych oraz praktycznych rozwiązaniach dla handlu i usług. Wszystko wskazuje więc na to, że przy kolejnych premierach na rynku nadal będziemy mieli do czynienia z technologiami sprzedaży o rozbudowanej funkcjonalności, które równocześnie charakteryzują się kompaktowymi gabarytami. A nieocenionym wsparciem w codziennym prowadzeniu biznesu okażą się różnego typu programy dla firm.