1 września br. dokładnie 84 lata po tragicznym nalocie niemieckiego lotnictwa na pociąg ewakuacyjny w dniu 2 września 1939 roku, społeczność miasta Kole oraz liczni przedstawiciele władz i instytucji lokalnych zgromadzili się, aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej. Uroczystość odbyła się pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, umieszczoną na budynku dworca kolejowego w Kole oraz na Cmentarzu Parafialnym.
W hołd ofiarom tragizmu wojennego przy tablicy upamiętniającej zgromadzili się Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Robert Popkowski, władze Miasta Koła oraz przedstawiciele służb mundurowych, w tym Zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Kole i Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kole.
Uroczystość była nie tylko okazją do oddania hołdu ofiarom nalotu, ale również do uczczenia pamięci wszystkich poległych i ofiar II wojny światowej, których grób zbiorowy znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Kole. To miejsce staje się symbolem pamięci i szacunku wobec tych, którzy stracili życie w czasach wojny.
W wydarzeniu uczestniczyli również dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury, jednostek powiatowych i miejskich, a także przedstawiciele różnych stowarzyszeń oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Koło nad Wartą. To zjednoczenie lokalnych społeczności i instytucji podczas tej uroczystości podkreśla wagę pamięci historycznej i znaczenie jedności w budowaniu wspólnej przyszłości.
84. rocznica tragicznych wydarzeń z II wojny światowej to czas refleksji nad przeszłością i przypomnienie o niezwykłej odwadze i poświęceniu tych, którzy walczyli i cierpieli w czasach wojny. To także ważna lekcja historii, która zobowiązuje nas do zachowania pokoju i unikania konfliktów zbrojnych. Hołd oddany ofiarom tego okresu stanowi przypomnienie, że pamięć o przeszłości jest nieodłączną częścią budowania lepszej przyszłości.