Nadal w przestrzeni publicznej często słyszymy o legionelli. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole dostarczyła wszystkie informacje "w pigułce". Przed naszą kamerą o działaniach wodociągów opowiedział Prezes spółki Robert Gajda.
LEGIONELLA PNEUMOPHILIA to bakteria występująca w naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych oraz w glebie. Legionella może wywołać dwie choroby:
gorączkę Pontiac – infekcję o łagodnym grypopodobnym przebiegu;
oraz legionellozę (chorobę legionistów) – ciężkie zapalenie płuc wymagające hospitalizacji i leczenia silnymi antybiotykami.
LEGIONELLĄ można się zarazić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajdują się cząsteczki pary wodnej zawierającej bakterie. Aby doszło do infekcji, bakterie muszą trafić do płuc. ryzyko zarażenia się legionellą poprzez spożywanie skażonej wody jest niskie – musiałoby dojść do zakrztuszenia, w wyniku którego woda trafiłaby do płuc.
LEGIONELLA NIE PRZENOSI SIĘ Z CZŁOWIEKA NA CZŁOWIEKA!
Ryzyko zakażenia legionellą występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać aerozole wodne. Ich źródłem mogą być:
Masywnej ekspozycji na zakażenie może sprzyjać długotrwałe przebywanie w środowisku, w którym obecny jest aerozol wodny (hydroterapia).
Oprócz ciepłej wody jest jeszcze kilka czynników, które sprzyjają namnażaniu się legionelli:
Zastój wody – im mniejszy i rzadszy przepływ wody, tym większa szansa na rozwój bakterii.
Korozja elementów instalacji – legionelloza lubi rdzę.
Biofilm – niewidoczna gołym okiem warstwa mikroorganizmów na różnych powierzchniach. Legionella może występować na biofilmie znajdującym się na wewnętrznych częściach rur i urządzeń sanitarnych.
Obecność innych organizmów w wodzie takich jak glony i pierwotniaki.
Niskie stężenie środków dezynfekujących – instalacje sanitarne powinny być regularne czyszczone, a niekiedy też odkażane.
Skład wody – wysokie stężenie soli wapnia i magnezu, jonów żelaza i manganu, a także wysoka zawartość dwutlenku węgla sprzyjają namnażaniu legionelli.
LEGIONELLA PNEUMONIAE ginie w temperaturze powyżej 70°C. W niższych temperaturach w zakresie 55-60°C jej przeżywalność już też jest ograniczona. W 55°C legionella przeżyje maksymalnie 20 minut, a powyżej 60°C już tylko 2 minuty. W przypadku informacji o lokalnym rozprzestrzenianiu się bakterii, najbezpieczniejszą opcją jest picie przegotowanej wody.