W tym artykule chcielibyśmy Wam przedstawić bogactwo przyrodnicze występujące na terenie powiatu kolskiego. Jest to Obszar Natura 2000, obejmujący dolinę Warty pomiędzy wsią Babin (koło Uniejowa) i Dębno n.Wartą (koło Nowego Miasta n. Wartą)
Jak podaje centralny rejestr form ochrony przyrody, Dolina Środkowej Warty ma szerokość od 500 m do ok. 5 km, wypełniona jest przez mady i piaski, a jedynie w bezodpływowych obniżeniach występują niewielkie powierzchnie płytkich torfów. Obszar doliny jest w zróżnicowanym stopniu przekształcony i odmiennie użytkowany. Na obszarze Kotliny Kolskiej rzeka jest obustronnie obwałowana - obszary zalewowe (łąki i pastwiska, lokalne łęgi i wikliny nadrzeczne) znajdują się w strefie międzywala oraz w ujściach rzek Prosny i Kiełbaski. W obrębie Doliny Konińsko-Pyzdrskiej dolina zachowała bardziej naturalny charakter. Jej zachodnia część nie została obwałowana i podlega okresowym zalewom. Teren ten jest zajęty przez mozaikę ekstensywnie użytkowanych łąk i pastwisk, zadrzewień łęgowych oraz zarastających szuwarem starorzeczy. Zachodni fragment obszaru (na zachód od ujścia Prosny) zajmuje duży kompleks zalewowych, zbliżonych do naturalnych, starych łęgów jesionowo-wiązowych i grądów niskich. Znaczne ich fragmenty zachowały się w wyniku ochrony rezerwatowej. Na skutek wybudowania na Warcie zbiornika zaporowego Jeziorsko zmieniony został naturalny rytm hydrologiczny Warty, co pociągnęło za sobą różnorakie zmiany siedliskowe.
Występuje tu ponad 230 gatunków ptaków, z czego ponad połowa to gatunki lęgowe, a 42 wymienione są w załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Największa koncentracja ptactwa przypada na czas wędrówek – liczba gęgaw i gęsi zbożowych oraz białoczelnych wynosi wówczas na terenie ostoi kilkanaście tysięcy osobników, a kaczek do 20 tysięcy. Spośród notowanych tu ssaków na uwagę zasługują coraz częściej pojawiające się bobry i wydry. Świat płazów reprezentują kumak nizinny i traszka grzebieniasta, z ryb występują koza, różanka i piskorz, a z owadów kozioróg dobos.
Jest tutaj dużo pastwisk, gdzie żyje mnóstwo owadów, rosną dzikie rośliny, a przede wszystkim na tych pastwiskach wypasają się krowy i konie współtworzące piękny krajobraz wsi. To miejsce lęgowe dla wielu dzikich zwierząt. Żyją tutaj kuropatwy, bażanty i nawet zające, które często zaglądają do pobliskich gospodarstw w celu zdobycia pożywienia.
Kolejną ciekawostką jest znajdujący się w dolinie rzeki zamek, a właściwie to ruiny warownego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego. Możemy zobaczyć je w Kole (w samym zakolu rzeki Warty).
Znajduje się tutaj prom rzeczny, za pomocą którego możemy sobie skrócić drogę, a zarazem umilić podróż na drugą stronę Warty podziwiając po drodze piękne widoki (najpiękniejsze są na przełomie maja i czerwca, kiedy to wszystko wokół się zieleni, a zwierzęta gospodarcze wypasają się na polach)
Region cechuje duże bogactwo przyrodnicze, o czym świadczy mnogość parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu i rezerwatów przyrody. Sprzyja to rozwojowi ekoturystyki, zwłaszcza że władze gminy Koło w miejscowości Ochle rozpoczęły budowę infrastruktury na obszarze Natura 2000 wraz z wyposażeniem centrum edukacji ekologicznej – projekt finansowany z funduszy unijnych.
źródło: instytut na rzecz ekorozwoju, zdjęcia własne