W upalne dni nie wyobrażamy sobie jazdy autem bez działającej klimy. Temperatura na zewnątrz osiąga 30-35 stopni Celsjusza, a my w środku pojazdu mamy niekiedy ustawioną klimatyzację na 15-20 stopni max. Jest to ogromna różnica temperatur. Czy to jest zdrowe?
Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu w celu zapewnienia komfortu środowiska w upalne dni. Klimatyzacja usuwa ciepło z powietrza w aucie i odsyła je na zewnątrz.
Klimatyzacja może mieć pewien wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza jeśli jest używana nieprawidłowo lub nie jest utrzymywana w odpowiednich warunkach.
Ekstremalnie niskie temperatury w pomieszczeniach klimatyzowanych mogą wpływać na naszą odporność i sprawiać, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje wirusowe, w tym przeziębienie. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, może to powodować przemarzanie organizmu i osłabienie naturalnej obrony przed infekcjami.
Klimatyzacja usuwa wilgoć z powietrza, co prowadzi do osuszania błon śluzowych nosa i gardła. Wówczas stajemy się bardziej podatni na infekcje górnych dróg oddechowych, w tym przeziębienie. Suche powietrze może również powodować podrażnienie nosa i gardła oraz pogorszenie objawów przeziębienia, takich jak kaszel i katar.
Klimatyzacja również wysusza oczy- suche powietrze wysusza spojówki. Może prowadzić to do tzw. zespołu suchego oka. Jeśli system klimatyzacji nie jest odpowiednio utrzymany i nie ma poprawnie działających filtrów powietrza, może to przyczyniać się do rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, takich jak pyłki roślin, kurz, pleśń czy bakterie. To może wywoływać reakcje alergiczne lub infekcje, które mogą przypominać objawy przeziębienia Jednak nowoczesne systemy klimatyzacyjne zaopatrzone są w te specjalne filtry.
PAMIĘTAJ!
Nie wsiadaj nigdy do rozgrzanego samochodu. Najpierw przewietrz pojazd, a klimatyzację dopiero uruchamiaj po zamknięciu okien i drzwi. Zadbaj, aby strumień powietrza był skierowany na szybę lub dach (by nawiew nie był skierowany na twarz i szyję). Temperatura panująca wewnątrz samochodu nie powinna być niższa o więcej niż 6 st. C od panującej na zewnątrz.