Zapraszamy Was na nowy cykl turystycznych inspiracji w wakacyjny czas. Zabierzemy Was w podróż po mapie do gmin powiatu kolskiego. Jeśli szukacie ciekawych miejsc: historycznych, atrakcyjnych i przyrodniczych gdzie można wybrać się rowerem- to pomożemy Wam takie odnaleźć. Jako pierwszą zaprezentujemy Wam Gminę Grzegorzew.
Na terenie Grzegorzewa znajduje się 12 stanowisk archeologicznych z okresu wczesnego średniowiecza, tym jeden ślad osady i jeden ślad trwałego osadnictwa. Pierwsza pisemna wzmianka o Grzegorzewie pochodzi z 1236 roku, kiedy to książę Władysław Odonic darował wieś arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Pełce. Przekazanie wsi arcybiskupowi miało najprawdopodobniej na celu przekonanie go do poparcia Odonica w sprawie unieważnienia pokoju z Henrykiem Brodatym z 1234 roku. Z dokumentu Odonica z 1236 roku można wywnioskować, że w przepływającej przez Grzegorzew rzece Rgilewce polowano na bobry
Świątynia jest największym drewnianym kościołem powiatu kolskiego. Wokół rośnie wiele starych drzew – kasztanowce, lipy i klony.
Wewnątrz świątyni znajduje się pięć barokowych ołtarzy. Dwie chrzcielnice: późnobarokowa z początku XVI wieku, z piaskowca z napisem łacińskim; rokokowa z drugiej połowy XVIII wieku z posążkiem Matki Bożej w sukience. W kościele wyróżnia się rokokowy konfesjonał. Liczne barokowe rzeźby: św. Stanisława Biskupa, św. Mikołaja, św. Wawrzyńca, św. Kazimierza, św. Grzegorza i Matki Boskiej Niepokalanej. W ogrodzeniu kościoła ulokowana jest kapliczka z rzeźbą ludową św. Benona.
Zachował się dawny układ urbanistyczny miejscowości z dużym, prostokątnym rynkiem plac Tysiąclecia Państwa Polskiego. W ścianę stojącego na środku rynku gmachu (budynek Urzędu Gminy) jest wmurowana tablica poświęcona Polakom poległym i pomordowanym w okresie II wojny światowej.
Pod koniec 2018 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole wybudowało w tym miejscu nowy jaz dla potrzeb retencjonowania śródlądowych wód powierzchniowych rzeki Rgilewki, w celu zapobiegania skutkom suszy w dolinie. Jest to już kolejny – trzeci nowy jaz, który powstał na tej rzece, na terenie gminy Grzegorzew. Trasa rowerowa wzdłuż rzeki pozwala mieszkańcom poznać obszar wokół i są ciekawe przystanki historyczne.
Jest to miejsce położone w malowniczym pejzażu zielonych łąk zwane przyrodniczym zasobem wsi Kiełczew.
W Borysławicach również znajduje się piękny, drewniany kościół nieco starszy od tego w Grzegorzewie. Interesujące krajobrazy, wypasające się zwierzęta na łąkach, pola pełne złocistych zbóż. Walory przyrodnicze tego miejsca są niesamowite. Z kolei Bylice mają bardzo ciekawą historię terytorialną, były dawniej gromadą, czyli najmniejszą jednostką podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972.
Koło - Zawadka - Rzuchów - Majdany - Ladorudzek - Tarnówka - Grzegorzew - Stellutyszki - Powiercie - Zawadka - Koło
Piękno natury i walory przyrodnicze wielu wiosek w gminach naszego powiatu cieszą oko i duszę turystów. Chwila wytchnienia, relaksu, moment na reset w cichej spokojnej wsi. Nie ma nic bardziej piękniejszego od tego, co dała nam natura.
W kolejnym artykule z nowego cyklu zaprezentujemy Gminę Kościelec - zapraszamy!
http://www.turystykawgminie.pl/mapa/grzegorzew/@52.119809,18.721867,11,0/szlaki/fs=/f=t8993