Już po raz kolejny Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, organizowaną corocznie - od 11 lat - przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W tym roku, 19 kwietnia, przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego okupowanej Europy.
Dlaczego żonkile stały się symbolem akcji?
Otóż, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. i do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
"Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile" – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem autorka książki "I była miłość w getcie".
Akcji towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
PiMBP w Kole dziękuje tym wszystkim, którzy wespół z placówką włączyli się do akcji: uczniom Szkoły Podstawowej w Dobrowie, wychowankom pani Moniki Brody; piątoklasistom - wychowankom pani Moniki Brody, szóstoklasistom - wychowankom pań Anny Grudzińskiej i Ewy Stasiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole; ósmoklasistom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, wychowankom pań Anity Kalinowskiej i Beaty Oborskiej; szóstoklasistom oraz ósmoklasistom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, wychowankom państwa: Karoliny Cieślak, Patrycji Kubsik i Krzysztofa Młodawskiego; młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, podopiecznym pań: Anety Brdyś, Anny Krysiak, Iwony Ulińskiej. Młodzież obejrzała w ramach akcji: pokaz poświęcony powstaniu w getcie warszawskim, animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartą na motywach tekstu Hanny Krall, przygotowaną przez Muzeum POLIN. Uczestnicy spotkań samodzielnie składali papierowego żonkila oraz wykonali miniaturowe plakaty z tym motywem.