Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. Jest to ważna data, ponieważ pozwala na zwrócenie uwagi na problem autyzmu oraz na podkreślenie potrzeby wsparcia dla osób z tą diagnozą i ich rodzin.
W tym roku obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Polsce będą miały szczególne znaczenie. Z tej okazji, Prywatne Tęczowe Przedszkole w Kole, Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa im. Marii Grzegorzewskiej w Czołowie oraz Tęczowe Centrum Diagnozy i Terapii przygotowały szereg wydarzeń, w tym uroczysty przemarsz i obchody w Miejskim Domu Kultury w Kole.
Uroczystości rozpoczną się 31 marca. Tego dnia o godzinie 10:00 zbiórka uczestników przemarszu „Bądź otwarty. Tylko bardziej!”. Na trasie przemarszu odwiedzone zostaną m.in. Prywatne Tęczowe Przedszkole i Starostwo Powiatowe w Kole. Na końcu trasy odbędzie się pokaz z użyciem dymnych rac.
W kolejnym dniu (03.04.2023 r.) o godzinie 12:30 zapraszamy na spotkanie z zaproszonymi gośćmi, odbywające się w Miejskim Domu Kultury w Kole. W programie przewidziano prezentację przygotowaną przez uczestników Prywatnego Tęczowego Przedszkola, występy artystyczne, wystąpienia specjalistów oraz prezentację filmu o autyzmie.
Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Kole i okolic do udziału w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Autyzm jest spektrum zaburzeń, a jego objawy mogą się różnić od osoby do osoby. Obejmuje on zakłócenia w rozwoju społecznym, komunikacji i zachowaniu.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 roku, a w zeszłym roku obchodzono go pod hasłem „Zrównoważony rozwój: łącząc światy, aby zapewnić osobom z autyzmem prawdziwą inkluzję”.
Organizacja Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia, a jego celem jest budzenie świadomości, wspieranie osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Organizacje na całym świecie organizują szeroką gamę działań na rzecz zwiększenia świadomości, w tym wydarzenia, konferencje, debaty, akcje w mediach społecznościowych, aktywizację społeczeństwa i wiele innych.
Osoby z autyzmem i ich rodziny borykają się z wieloma wyzwaniami. W szczególności dotyczy to dostępu do edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, usług społecznych, a także akceptacji społecznej. Ponieważ autyzm jest zaburzeniem, które wpływa na całą rodzinę, ważne jest, aby rodziny otrzymywały wsparcie od rządów i społeczeństwa.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest okazją do uwrażliwienia społeczeństwa na potrzeby osób z autyzmem i ich rodzin. Ma również na celu zachęcenie do nawiązania dialogu między rządami, organizacjami pozarządowymi, organizacjami pracodawców, społecznością i osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu może pomóc w promowaniu dostępu do edukacji, zatrudnienia i działań na rzecz zdrowia psychicznego. Jest to ważne, ponieważ wspiera to poprawę jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.
Wspólne wysiłki na rzecz zwiększenia świadomości i poprawy jakości życia osób z autyzmem są kluczem do budowania bardziej inkluzywnego i przyjaznego społeczeństwa.