Prawie dwa lata temu Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła e-urząd skarbowy, który można znaleźć wpisując w przeglądarkę internetową www.podatki.gov.pl. W e-Urzędzie Skarbowym dostępnych jest już ponad 20 usług.
W serwisie można składać deklaracje i pisma do urzędów skarbowych oraz sprawdzić i edytować swoje dane. Można też zobaczyć i opłacić mandaty, sprawdzić status zwrotu podatku, a także bezpłatnie pobrać zaświadczenia. W najbliższych miesiącach e-urząd skarbowy będzie rozbudowany o kolejne funkcjonalności, m.in. możliwość założenia konta organizacji oraz rozszerzenie form płatności online.
Na stronie www.podatki.gov.pl odszukać można również usługę Umów wizytę w urzędzie skarbowym. Usługa umożliwia klientom umówienie się na wizytę w dogodnym terminie, bez wychodzenia z domu. Dzięki usłudze zwiększył się komfort załatwiania spraw w urzędzie. Klienci nie muszą czekać w długich kolejkach na rozmowę z pracownikiem urzędu. Przyjdą na wizytę umówieni na konkretny dzień i godzinę. Na umówioną wizytę trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości.
Od 1 stycznia 2023r. obowiązkowo, przed wizytą w urzędzie, trzeba będzie rejestrować wizytę na Umów wizytę.
Jeśli nasz klient będzie chciał tylko zostawić dokument, to nie musi umawiać wizyty w urzędzie skarbowym.
Trzeba wejść na podatki.gov.pl, a następnie na e-urząd skarbowy i wybrać 1 z 3 metod logowania:
Twój e-PIT - umożliwia zaakceptowanie wstępnie wypełnionej deklaracji PIT-37, PIT-28, PIT-36 lub PIT-38 lub jej korektę, a także opłacenie należnego podatku przez płatności on-line
E-zaświadczenia - umożliwia złożenie wniosku i otrzymanie elektronicznego zaświadczenia o:
niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W)
wysokości dochodu podatnika w PIT (ZAS-DF)
wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU)
Osoby korzystające z e-US nie ponoszą kosztów opłaty skarbowej od wydawanych im zaświadczeń. Automatyczne wydanie zaświadczenia odbywa się bez udziału urzędu skarbowego, podatnik może je pobrać jako dokument elektroniczny. Zaświadczenie jest automatycznie podpisane pieczęcią szefa KAS.
Mandaty - można sprawdzi
, jakie mandaty zostały nałożone; można je opłacić z poziomu aplikacji
Konto e-TOLL - za pomocą e-US można zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do elektronicznego poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce
Lista aktów notarialnych - podgląd informacji z dokumentów notarialnych (aktów notarialnych, aktów poświadczenia dziedziczenia i europejskich poświadczeń spadkowych) na koncie podatnika (dokumenty które jego dotyczą) i na koncie notariusza w e-US (dokumenty które sporządził)
Nowość w systemie: e-Korespondencja
Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogą odbierać korespondencję urzędową z Krajowej Administracji Skarbowej na swoim koncie w serwisie.
Warunkiem korzystania z tej usługi jest udzielenie zgody na taką formę komunikacji
Dzięki zgodzie na e-Korespondencję można m.in. szybko i bezpłatnie złożyć wniosek i otrzymać zaświadczenia o dochodach, czy o niezaleganiu w podatkach.
Jeśli ktoś, z Twoich bliskich lub znajomych prowadzi działalność gospodarczą, w e-US może skorzystać z:
umożliwia ona prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych, a także przygotowanie plików JPK_VAT
najnowsza wersja aplikacji jest już zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur
bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, można sprawdzić informacje o:
zwrotach z PIT i VAT z ostatnich 2 lat kalendarzowych
dacie zwrotu, zaliczeniu nadpłaty lub zwrotu na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy (co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności)
sposobie zwrotu i kwocie naliczonej opłaty pocztowej. Jeżeli zwrot nastąpił z naliczeniem oprocentowania, to prezentowana jest kwota odsetek wypłaconych podatnikowi
m.in. sprawdzić informacje o udzielonych pełnomocnictwach lub ustanowić pełnomocnika
w tym składania wniosków, deklaracji, a niedługo również wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej.