Pochmurno 2.3

Młodzież z Olszówki z pomysłami na działania

Autor: TS Konin 16 Grudzień 2022 przeczytasz w ok. 7 min.
Młodzież z Olszówki z pomysłami na działania
© TS Konin
(0) | Czytano:
3,594 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

Towarzystwo Samorządowe z Konina realizuje projekt pn. „Młodzieżowe aktywizacje” dzięki dotacji pozyskanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Projekt jest odpowiedzią na problem niewielkiego zaangażowania młodzieży w życie społeczności wiejskich.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,594 razy
Udostępnij

Zaplanowane działania umożliwiają rozpoznanie potencjału jego uczestników, przyczyniają się do kształtowania postaw obywatelskich, społecznych i wzmacniają ich zdolności do zaangażowania w życie publiczne. Projekt wspiera partner, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie. Działania rozpoczęły się w październiku 2021 r. i z miesiąca na miesiąc nabierały tempa. Projekt kończy się w grudniu 2022 r. ale wypracowane rezultaty przyczynią się do trwałych zmian w czterech wiejskich gminach w tym w Olszówce. W działania zaangażowanych jest 12 reprezentantów młodego pokolenia (Hanna Janiak, Julia Kałużna, Klaudia Olczyk, Julia Pietrzak, Wiktoria Szczepaniak-Bień, Anna Szurgot, Karina Trębacka, Emilia Trocińska, Nikola Urbaniak, Mateusz Kupis, Dawid Szymański i Oskar Ter Horst) i 4 dorosłe osoby (Pani Marta Mikołajczyk z Urzędu Gminy oraz nauczyciele: Mateusz Olczyk, Waldemar Jurczyk i Aneta Szymańska), które na co dzień związane są zawodowo z samorządem lokalnym i udzielają się w stowarzyszeniach.

Seria warsztatów kompetencyjnych

Uczestnicy brali udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje społeczno-obywatelskie, zgłębiając istotę polityk publicznych i wiedzę na temat pracy metodą projektu. Pierwsze warsztaty integracyjno-rozwojowe służyły zbudowaniu więzi grupowej, nauce współdziałania, rozpoznaniu umiejętności miękkich i potencjalnych ról w zespole, budowaniu atmosfery zaufania i współpracy, pobudzeniu motywacji do działania i odkrywaniu potencjałów zarówno w aspekcie indywidualnym jak i grupowym.

Pomysłowe warsztaty

Następnie warsztaty kreatywności i inspiracji przyczyniły się do rozwoju najistotniejszych kompetencji kreatywnego i logicznego myślenia, twórczego podejścia do problemów, rozwoju inicjatywności, przedsiębiorczości, postaw obywatelskich i pasji tworzenia. Wszystkie zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej z naciskiem na interakcję i aktywny udział uczestników w kreowaniu nowych pomysłów. Młodzież poznała działanie mechanizmu design thinking oraz nauczyła się, czym jest myślenie strategiczne i co w przypadku działań społecznych oznacza crowdfunding. W kolejnym bloku tematycznym, inspirującym do innowacji, uczestnicy mieli okazję do rozwoju myślenia lateralnego. Trener zapoznał młodzież z pojęciem innowacji społecznych i z możliwościami oraz metodami ich rozwijania. Uczestnicy pracowali w małych zespołach oddając się twórczej pracy „wynalazców” nowych rozwiązań dla społecznych problemów środowiska i nie tylko. Była to nauka poprzez zabawę, która przyniosła wiele radości i pokazała jak bardzo młodzież potrafi być twórcza.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Projektowanie pomysłów

Kolejne warsztaty zarządzania projektami przyniosły liczne informacje na temat podstaw zarządzania i poznanie koncepcji cyklu życia projektu, narzędzia planowania, najważniejsze czynniki jakościowe, harmonogram oraz struktura dokumentów. To trudna tematyka ale niezbędna do realizacji dalszych działań czyli przeprowadzenia „małych projektów” w gminach.

Pożyteczny czas wakacji

W sierpniu dwie grupy z gmin Olszówka i Kawęczyn, brały udział w pięciodniowym obozie coachingowym – letniej akademii wiedzy. Miejscem docelowym był Kacwin w Pieninach. Młodzież wraz z dorosłymi mogli z dalszej perspektywy spojrzeć na własne potrzeby i potrzeby innych młodych osób, współmieszkańców gmin. Podczas wspólnej pracy na warsztatach młodzież wraz z dorosłymi uczestnikami opracowała plan działań w miejscach zamieszkania. Trenerki podczas warsztatów podkreślały jak ważne jest współdziałanie w zespołach na rzecz wspólnego ustalenia bliższych i dalszych celów związanych z włączeniem młodzieży w życie publiczne lokalnej społeczności. Dobra atmosfera podczas zajęć sprzyjała budowaniu świadomego, autentycznego kontaktu ze sobą, swoimi potrzebami i wartościami. Młodzież wspólnie z dorosłymi uczestnikami analizowała różne opcje i formy włączania oraz możliwe sposoby wspierania młodych osób mając na uwadze również przyszłe pokolenia. Wszystkie grupy przyjęły plan działań jesiennego „etapu testowania” czyli sprawdzenia pozyskanej wiedzy w działaniach na szerszą skalę z profesjonalną oprawą. Sporządzono plany i harmonogramy wdrażania licznych inicjatyw w tym ekologicznych, pomocy społecznej, wzbogacających ofertę kulturalną.

Pełna integracja

Po wytężonej pracy był też czas na integrację i zabawę podczas wspólnego ogniska, aktywności sportowej, spacerów i wieczornych pogawędek. Uczestnicy mieli okazję w małej pigułce poznać lokalne zasoby i ciekawą historię okolicznych miejscowości. Wspólne zwiedzili i poznali nowe miejsca, w tym zamek w Niedzicy, spacer po jeziorze Czorsztyńskim statkiem Harnaś, spływ Dunajcem i wędrówki czerwonym szlakiem w Kacwinie. Wycieczki wzmocniły zespoły i scementowały więzi między uczestnikami. Były też formą nagrody za zaangażowanie w dotychczasowe wzorowe współdziałanie. Wakacyjne wyjazdy wywołały nową energię do wykonania zadań wytyczonych podczas zajęć.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Jesienne aktywności

Po powrocie z obozu uczestnicy przystąpili do konsultacji wypracowanych pomysłów z przedstawicielami lokalnych samorządów, którzy nie kryli swojego podziwu wobec kreatywności młodych mieszkańców. Była to okazja do wysłuchania opinii oraz skonfrontowania pomysłów z decydentami aby określić ich gotowość do współdziałania i wdrożenia rozwiązań prawnych związanych z uczestnictwem młodzieży w życiu publicznym. Pomocne ku temu były warsztaty wdrożeniowe gdzie dorośli i mentorki grup mogli wesprzeć młodzież w działaniu. Omówiono również i zaplanowano organizację spotkań podsumowujących projekt.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Młodzieżowe inicjatywy

Sumiennie, z wielkim zaangażowaniem, stawiając czoła niełatwym zadaniom uczestnicy rozpoczęli etap wdrażania swoich inicjatyw testując dotychczas pozyskane umiejętności.

Młode Sówki z Olszówki

Zorganizowały rajd rowerowy dla zdrowia i wiedzy – z wizytą w urzędzie gminy promując w ten sposób ekologiczny sposób poruszania się drogami lokalnymi. Kolejnym, prozdrowotnym działaniem, był turniej gier i zabaw ruchowych, do którego zaprosili rówieśników z całej gminy. Wśród konkurencji znalazły się: wyścigi rzędów i slalomowe, przeciąganie liny, rzut woreczkami do celu, mecz zbijaka i wiele innych. Dzięki współpracy z dorosłymi imprezę zakończyli wspólnym grillowaniem. Członkowie grupy zdecydowali się również na organizację akcji charytatywnej na rzecz piesków z zaprzyjaźnionego schroniska. Impreza połączona była z przeglądem talentów uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Olszówka, zakończona dużym sukcesem. Bilans zbiórki to wiele worków i puszek z karmą oraz kwota 695,50 zł.

„Sówki” opracowały plakaty oraz własne logo identyfikujące ich grupę, które posłuży w dalszych działaniach po zakończeniu projektu.

Czas na finał

15 grudnia podczas spotkania podsumowującego projekt uczestnicy zaprezentowali owoce kilkumiesięcznej pracy. Wspólny sukces był okazją do świętowania, co sprzyjało zacieśnieniu więzi i tworzeniu kolejnych pomysłów na nowe inicjatywy. Niezwykła determinacja przedstawicieli młodego pokolenia do zmian istniejącej rzeczywistości oraz ogromne wsparcie i owocnie rozwijająca się współpraca z dorosłymi mieszkańcami, samorządowcami stwarza realne szanse na lepsze jutro.

Młodzież opowiedziała przybyłym gościom o początkach i przebiegu działań projektu. Efektem rocznej pracy był też wypracowany program grupy Młode Sówki z Olszówki i porozumienie podpisane z Wójtem Gminy Panem Włodzimierzem Fraszczykiem na trwałą współpracę młodzieży z samorządem lokalnym. W spotkaniu uczestniczyli również sprawcy projektu pan Ireneusz Niewiarowski – Prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie i pan Andrzej Budny - Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Koło uczciło 106. rocznicę Powstania Wielkopolskiego
6 godziny temu 2,577

Koło uczciło 106. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Gmina Przedecz
Gmina Przedecz: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
6 godziny temu 291

Gmina Przedecz: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

MS
Wypadki
Wypadek drogowy w Czołowie: Zderzenie BMW i VW, jedna osoba w szpitalu
6 godziny temu 8,999 1

Wypadek drogowy w Czołowie: Zderzenie BMW i VW, jedna osoba w szpitalu

Wypadki
Wpadł w poślizg i bariery energochłonne
6 godziny temu 7,027

Wpadł w poślizg i bariery energochłonne

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [20.12.2024 - 27.12.2024]
9 godziny temu 2,238

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [20.12.2024 - 27.12.2024]

Miasto Koło
Pogoda dla Koła  na najbliższe siedem dni - sprawdź
1 dzień temu 5,624

Pogoda dla Koła na najbliższe siedem dni - sprawdź

R E K L A M A