4 grudnia obchodzimy święto wszystkich górników, których odpowiedzialnej i często niebezpiecznej pracy patronuje święta Barbara. W tegorocznych obchodach Barbórki w Kłodawie udział wzięło wielu gości w tym wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz I wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Kłodawska kopalnia stanowi kluczowe ogniwo wielkopolskiej, jak również polskiej gospodarki. Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. to największa i najgłębsza kopalnia soli w całej Polsce, w której wydobywana jest najczystsza sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej, będąc tym samym jedynym złożem tej soli w Europie. Organizowane przez kopalnię uroczystości barbórkowe były okazją dla przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz lokalnych parlamentarzystów do celebrowania górniczych tradycji.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji górników i ich rodzin w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie odbyła się uroczysta Akademia Barbórkowa, podczas której wojewoda odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.
- Barbórka to dzień symbolicznie wieńczący rok ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górników, dzień przekonujący o sile i pięknie wielowiekowej tradycji, współtworzącej tożsamość górniczego stanu. Barbórkowe uroczystości, jako część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny, pozostają symbolem polskiego ducha, przekazywanego z pokolenia na pokolenie etosu pracy i unikatowej górniczej kultury
– pisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości premier.
W uroczystości udział wzięła również I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, która reprezentowała ministra - członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna.
- Kłodawska kopalnia jest solą tej ziemi – od lat buduje ekonomiczną pomyślność naszego regionu Wielkopolski Wschodniej. Jest także tutaj jednym z ważniejszych pracodawców. Wszyscy pozostajemy dumni z naturalnych zasobów kopalni oraz wytrwałej pracy górników. Pamiętajmy o tym, że działalność kopalni wykracza poza województwo wielkopolskie i jest strategiczna również dla całej Polski
– podkreślał minister Hoffmann w odczytanym przez wicewojewodę liście.
Uroczystości barbówkowe swoją obecnością zaszczycili również Poseł RP Leszek Galemba, Poseł RP Witold Czarnecki, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Radna Sejmiku woj. Wielkopolskiego Zofia Itman, Radny Powiatu Kolskiego Radomir Piorun i inni.
– Macie być solą ziemi, to jest wskazówka od Pana Jezusa. Nasze życie ma mieć smak, a tą solą w życiu chrześcijanina jest wiara o którą trzeba się nieustannie troszczyć
– mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski
Na modlitwie zgromadzili się m.in. górnicy miejscowej kopalni soli wraz z rodzinami. W homilii biskup diecezjalny ukazał aktualność przesłania, jakie św. Barbara pozostawiła dla współczesnych. Nawiązując do atrybutów świętej, przybliżył symbolikę wieży, która oznacza uwięzienie. – Bywa, że człowiek jest uwięziony przez okoliczności zewnętrzne, albo wewnętrzne, które może stworzyć własnymi wyborami – tłumaczył homilista, dodając, że św. Barbara uczy, że człowiek duchowo zawsze pozostaje wolny, jak tylko chce i żadne prześladowania nie są w stanie złamać duchowej wolności człowieka.
Wskazując na miecz, jako symbol męczeństwa patronki górników, hierarcha zauważył, że przypomina on prawdę, że życie człowieka na ziemi jest nieustannym bojowaniem. – Chociaż pragniemy pokoju, duchowego i międzyludzkiego, na świecie zawsze będzie napięcie między dobrem a złem – powiedział bp Wętkowski.
Mówiąc zaś o kielichu z Krwią Pańską i Hostią, pasterz diecezji powiedział, że jest to wskazówka, że mocy duchowych należy szukać w Eucharystii. Przywołując słowa Pana Jezusa: „wy jesteście solą ziemi” (Mt 5, 13), biskup diecezjalny zauważył, że jest to wskazówka dla chrześcijan: mają nadawać życiu smak. – Najbardziej wyczuwalnym smakiem ma być nasza wiara. Ona jest solą nadającą smak i sens naszemu życiu – wskazywał homilista.
Nawiązując zaś do Ewangelii dnia, wyjaśnił znaczenie wezwanie do prostowania ścieżek dla Pana. – To nie tylko pójście do spowiedzi, ale także przebaczenie krzywd, odłożenie zawiści i nienawiści – wyliczał bp Wętkowski, zaznaczając, że sama przynależność do wspólnoty niczego nie gwarantuje. – Fakt, że jesteśmy ochrzczeni i przynależymy do Kościoła nic nie znaczy – stwierdził biskup diecezjalny, zachęcając do nieustanej troski o rozwój i pogłębianie własnej wiary.
Na zakończenie Mszy św. miało miejsce zawierzenie górników i ich pracy św. Barbarze oraz modlitwa za tych, którzy zginęli w kopalni.