1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyświecające temu wyjątkowemu świętu brzmiało: WYRÓWNUJMY (ang. Equalize) i było wezwaniem do działania. W ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA AIDS, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole na czele z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kole, współpracując ze Starostwem Kolskim oraz Zarządem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole, 1 grudnia 2022r. w budynku Starostwa Kolskiego zorganizowali XXVIII Powiatową Olimpiadę Wiedzy o HIV/AIDS. Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Kolskiego wyłonieni podczas szkolnych eliminacji wiedzy o HIV/AIDS, mogli sprawdzić swoją wiedzę, solidaryzując się tym samym z zakażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami, by potem dzielić się nią z innymi.
Podczas trwania Olimpiady, zgodnie z dotychczasową tradycją, pracownik Komendy Powiatowej Policji w Kole wygłosił dla olimpijczyków i zebranych gości prelekcję, dotyczącą wpływu narkotyków i dopalaczy na ryzykowne zachowania, których konsekwencje w postaci zakażeń HIV i innych zagrożeń, w nieodwracalny sposób zmieniają życie.
Laureatami Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS w Powiecie Kolskim zostali:
Podczas tego wyjątkowego święta, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole wręczył także nagrody 3 laureatom wojewódzkiego konkursu „Nie daj szansy AIDS” na poziomie powiatowym, który również dotyczył uczniówszkół ponadpodstawowych, a jego zadaniem było wykonanie fotografii dotyczącej profilaktyki HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Wszyscy laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Choć 1 grudnia jest tylko raz w roku, jednak należy pamiętać, że problem HIV/AIDS istnieje i nie powinniśmy o tym zapominać. Wśród społeczeństwa polskiego wiedza dotycząca tej tematyki jest wciąż zbyt mało ropowszechniona i niedostateczna. Wzbudza też poczucie wstydu, a co za tym idzie stygmatyzację i dyskryminację osób zakażonych lub chorych. Tylko wiedza i bezpieczne zachowania zapobiegną kolejnym zakażeniom oraz pomogą w akceptacji zakażonych i chorych.