Bezchmurnie -0.5
REKLAMA

Podsumowano porody w wielkopolskich szpitalach. Z jakich powiatów przyjeżdżają rodzić do Koła?

Autor: NFZ Wielkopolska 15 Listopad 2022 przeczytasz w ok. 5 min.
Podsumowano porody w wielkopolskich szpitalach. Z jakich powiatów przyjeżdżają rodzić do Koła?
© Redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
10,580 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ ponownie przygotował ranking szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w ciąży. Do końca września tego roku placówki sprawozdały odebranie 23 tys. porodów. W pierwszym kwartale tego roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., a na półrocze było ich łącznie 14,9 tys. Przez cały poprzedni rok szpitale odebrały około 33 tys. porodów.

R E K L A M A
0
Czytano:
10,580 razy
Udostępnij

Aktualizacja o najnowsze dane – na koniec września 2022 r. oznacza, że od początku 2016 r. w Wielkopolsce przekroczona została granica ćwierć miliona porodów (dokładniej to 253 tys.). Warto mieć na uwadze, że liczba hospitalizacji porodowych nie jest równoznaczna liczbie urodzonych dzieci. Nie uwzględnia bowiem np. ciąż mnogich.

– Regularnie przyglądamy się pracy oddziałów porodowych, a po każdym kwartale dokładnie analizujemy liczbę sprawozdanych przez szpitale porodów. Nasze zestawienie pełni kilka funkcji. Dla przyszłych mam jest obiektywnym i sprawdzonym źródłem informacji, które szpitale cieszą się obecnie największą popularnością i zaufaniem. Samym placówkom daje on możliwość zobaczenia swojej pozycji na tle innych porodówek w województwie i porównania się np. z sąsiadującymi powiatami

– mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Tak prezentuje się lista 10 szpitali, w których odebrano najwięcej porodów do końca września 2022 r.:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (4497 porodów)
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1561) – na półrocze na 3. miejscu
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1538) – na półrocze na 2. miejscu
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1341)
  5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1205) – na półrocze na 6. miejscu
  6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1192) – na półrocze na 5. miejscu
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (862)
  8. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (747)
  9. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (730) – na półrocze na 11. miejscu
  10. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (706) – na półrocze na 9. miejscu

Tym razem z pierwszej dziesiątki wypadł SPZOZ w Wolsztynie, który zamykał ją po pierwszym półroczu. Obecnie szpital znajduje się na 11. miejscu z liczbą 688 odebranych porodów. Za nim jest Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, który z liczbą 668 porodów stabilizuje się na 12. pozycji, którą zajmował po pierwszym półroczu i na koniec poprzedniego roku (choć w pierwszym kwartale wszedł do „10” – był na 8. miejscu). Zaledwie jeden poród mniej sprawozdał Szpital w Pile, w przypadku którego także widać stabilizację – utrzymuje 13. miejsce z liczbą 667 porodów.

W ostatnich latach ogólnej spadkowej tendencji liczby porodów wymykał się Szpital przy ul. Polnej, który w tym roku zmagał się z wewnętrznymi problemami. Choć zostały one pozytywnie rozwiązane, to porównując pierwsze trzy kwartały 2021 i bieżącego roku, liczba porodów spadła. W tym roku szpital sprawozdał 4,5 tys. hospitalizacji porodowych, a w analogicznym okresie ubiegłego roku – 5168.

Pełne zestawienie liczby porodów w poszczególnych szpitalach znajduje się na końcu materiału.

Na które szpitale decydują się kobiety?

Analizując dane po trzecim kwartale tego roku przez pryzmat subregionów widać, że zdecydowanie najwięcej odebrały ich szpitale subregionu poznańskiego. To ponad połowa, bo 12,7 tys. spośród wszystkich 23 tys. dotychczas odnotowanych hospitalizacji porodowych. Na drugim miejscu jest subregion kaliski z liczbą 4,3 tys. porodów. Za nim są subregiony: leszczyński (2,4 tys.), koniński (2 tys.) i pilski (1,5 tys.).

Często zdarza się, że mieszkanki danego powiatu decydują się rodzić w innym niż najbliższy szpitalu. W każdym z subregionów da się znaleźć przykłady takich placówek. W subregionie kaliskim to Pleszewskie Centrum Medyczne. Ze sprawozdanych danych wynika, że mieszkanki powiatu pleszewskiego na łącznie 730 porodów stanowiły w nim 37 proc. rodzących, czyli dokładnie tyle samo, ile było mieszkanek Kalisza i powiatu kaliskiego. Dodatkowo mniej więcej co dziesiąta przyszła mama była mieszkanką powiatu ostrowskiego lub jarocińskiego.

W subregionie konińskim podobne przykłady mamy dwa. Pośród rodzących w szpitalu w Kole (łącznie 489 porodów) co druga kobieta mieszka w powiecie kolskim, ale co piąta jest z powiatu tureckiego lub konińskiego. W słupeckim szpitalu (402 porody) proporcje te są nieco bardziej rozłożone na poszczególne powiaty. 60 proc. rodzących jest z powiatu słupeckiego, ale placówkę tę wybiera też wiele kobiet z powiatów: konińskiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

W poznańskich szpitalach największy udział stanowią mieszkanki stolicy Wielkopolski i powiatu poznańskiego. W Szpitalu przy ul. Polnej było ich 63 proc., ale placówka ta o końca września pośród pacjentek przyjęła reprezentantki zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce.

Ile kobiet przyjeżdża rodzić do Wielkopolski?

W poprzednich analizach zauważalne było, że więcej kobiet spoza Wielkopolski decyduje się rodzić w szpitalach naszego województwa niż Wielkopolanek wyjeżdża do innych regionów. Taka tendencja nadal się utrzymuje. Do września tego roku kobiety mieszkające na co dzień poza województwem wielkopolskim rodziły u nas 1751 razy. Odwrotną sytuację odnotowaliśmy w 1377 przypadkach.

Na poród w Wielkopolsce najczęściej decydowały się kobiety z województw: lubuskiego (393 razy), dolnośląskiego (339) i łódzkiego (289). Najwięcej porodów od pań spoza Wielkopolski odebrano w: Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu przy ul. Polnej w Poznaniu (299), SPZOZ w Kępnie (219) oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie (167).

Natomiast przyszłe mamy z Wielkopolski najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (393), dolnośląskim (239) i łódzkim (170). Spośród tych, które decydowały się na poród poza naszym województwem, najwięcej mieszka na co dzień mieszka w powiatach: pilskim i złotowskim oraz w Poznaniu.

Nazwa świadczeniodawcy

Miejscowość

2022 (I-IX)

2021

2020

2019

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY
IM. DR. ROMANA OSTRZYCKIEGO W KONINIE

KONIN

862

1 301

1 211

1 659

SAMODZIELNY PUBLICZNY
ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KOLE

KOŁO

489

734

777

601

SAMODZIELNY PUBLICZNY
ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SŁUPCY 

SŁUPCA

402

260

652

618

SAMODZIELNY PUBLICZNY
ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ

TUREK

303

359

358

598
 

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!
13 godziny temu 1,377

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 6.0!

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim
17 godziny temu 5,882

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Kolskim

Gmina Kłodawa
Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy
18 godziny temu 664

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Nr 1 im. Jana Brzechwy

Inne
Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego
18 godziny temu 8,023

Pierwsza akcja i pierwszy sukces : Dragon, pies policyjny, odnajduje zaginionego

Powiat Kolski
33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji
20 godziny temu 1,765

33. Finał WOŚP w Krzewacie - wydarzenia pełne atrakcji

Powiat Kolski
Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie
21 godziny temu 1,538 1

Wielkie otwarcie nowej Biblioteki Publicznej w Chodowie

R E K L A M A