Właściciele domów boją się, że muszą wydać pieniądze na świadectwo energetyczne budynku. Czy w każdym przypadku jest ono potrzebne? Wyjaśniamy.
Nowy obowiązek to rezultat parlamentarnych decyzji. Właścicielom mieszkań i domów od nowego roku dojdzie nowy obowiązek. Muszą zadbać o świadectwo energetyczne. Zmiany były zapowiadane od dawna, ale dla wielu osób dziś jest to zaskoczenie.
– Dokument określany mianem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku zawiera komplet danych i wskaźników energetycznych dotyczących budynku lub jego części. Określają one całkowite zapotrzebowanie na energię, żeby użytkowanie budynku było możliwe zgodnie z jego przeznaczeniem – wyjaśnia firma energetyczna Tauron.
I dodaje, że taki dokument można uzyskać szybko i sprawnie. Wystarczy zatrudnić certyfikowanego audytora energetycznego. Ta usługa kosztuje.
– Z reguły jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu. Ważny jest tutaj cały profil architektoniczny: konstrukcja dachu i ścian, liczba przegród budowlanych, rodzaj zastosowanych instalacji, technologia budowy, posiadana dokumentacja techniczna. Zasadniczo koszt zaczyna się od 150-200 zł wzwyż (mieszkanie) i 300-500 zł wzwyż (dom jednorodzinny). Domy wielorodzinne, jak i budynki innego przeznaczenia, wyceniane są indywidualnie. Podsumowując, ostateczna kwota jest ustalana po wstępnym zapoznaniu się ze specyfiką obiektu – informuje jedna z firm, która zajmuje się wydawaniem świadectw.
Jeżeli nie dom lub mieszkanie nie będą miały takiego dokumentu, to ich właściciel może zostać ukarany. Jej wysokość poznamy przed wejściem przepisów w życie. Stąd biorą się obawy wielu osób.
Okazuje się, że nie. Ale po kolei...
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konkretnie artykułem 3 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, taki obowiązek będzie dotyczył osób, które sprzedają lub wynajmują budynek czy mieszkanie – informuje Ministerstwo Rozwoju.
Taki dokument musi mieć także każdy nowy obiekt, który powstanie.
– Inwestorzy powinni załączać świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie – wyjaśnia serwis money.pl.
I podkreśla, że rząd uważa świadectwo za niezmiernie ważne. Celem obowiązku posiadania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej, jeśli chodzi o oszczędność energii w budynkach.
– Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania z tym związany – dodaje resort.