Co dziesiąty ankietowany nie wie, jak rozpoznać fałszywą wiadomość, w której cyberoszust powołuje się na bank lub instytucję publiczną, by wyłudzić dane osobowe - wynika z badania. Eksperci przestrzegają przed próbami podszywania się przestępców m.in. pod Urząd Skarbowy.
Według badania przeprowadzonego w marcu 2022 r. przez serwis ChronPESEL.pl, co 10. ankietowany nie wie, jak rozpoznać fałszywą wiadomość, w której ktoś powołuje się na bank lub instytucję publiczną. Natomiast tylko co 5. Polak potrafi rozpoznać próbę oszustwa - to niewiele ponad 20 proc. Najlepiej radzą sobie z tym ludzie młodzi, w wieku 18 - 34 lata. Blisko 1/3 z nich deklaruje, że z rozpoznaniem oszusta nie miałaby problemów. W grupie ankietowanych między 55. a 64. rokiem życia zdecydowaną pewność, że rozpoznają oszustwo, ma 11,5 proc., a wśród osób starszych niż 65 lat - niespełna 9 proc.
W tym roku na rozliczenie dochodów za 2021 r. z fiskusem jest czas do 2 maja, bo 30 kwietnia przypada w sobotę. Eksperci zwracają uwagę, że wiele osób składa deklarację w ostatnim momencie, a presję czasu i związany z nią pośpiech wykorzystują przestępcy wyłudzający dane osobowe.