(5)
Częściowe zachmurzenie 5.1

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Autor: Muzeum w Chełmnie 27 Styczeń 2022 przeczytasz w ok. 2 min.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
© Muzeum w Chełmnie
(5) | Czytano:
4,109 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. Pracownicy Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętniając ofiary Holokaustu w lesie rzuchowskim (w miejscu po obozie leśnym) złożyli kwiaty i zapalili znicze.

R E K L A M A
5
Czytano:
4,109 razy
Udostępnij
Z tej okazji wspominamy jedną z żydowskich rodzin z Koła, Beckerów. Hadassa, będąc kilkunastoletnią dziewczyną, w styczniu 1942 r. uciekła przed wywózką do Chełmna z getta wiejskiego w Bugaju (powiat kolski). Przedostała się do Ozorkowa, informując miejscową społeczność o wywózkach Żydów. Nie uwierzono jednak jej słowom. Następnie dotarła do łódzkiego getta, gdzie pracowała przymusowo w resorcie futrzarskim. Za kolejną próbę ucieczki została ciężko pobita. Z getta trafiła do Auschwitz. Po przejściu selekcji, którą nadzorował Josef Mengele, w październiku 1944 r. przetransportowano ją wraz z innymi kobietami do podobozu Mauthausen, Lenzing. Więźniarki wykorzystywano tam do pracy w fabryce sztucznego jedwabiu. Po oswobodzeniu przez oddziały amerykańskie wyjechała do Włoch (obóz dla przesiedleńców), a stamtąd do Izraela. W latach 60. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w dzielnicy Nowego Jorku, Brooklynie. Pewnego dnia dała ogłoszenie w lokalnej prasie, że „jest z Koła”. Na jej apel odpowiedział jeden mężczyzna mieszkający przed wojną w tym samym budynku co Hadassa, przy ul. Grodzkiej. W mobilnych komorach gazowych, używanych przez SS-Sonderkommando Kulmhof, straciła rodziców Jechiela Meira i Belję (z zawodu krawcy) oraz młodszego brata Zviego Herszela. (Opracowano na podstawie wywiadu przeprowadzonego w 1989 r. przez American Gathering of Jewish Holocaust Survivors).
 
W obozie zagłady w Chełmnie (niem Kulmhof) od grudnia 1941 do kwietnia 1943 r. i od lata 1944 do 18 stycznia 1945 r., życie straciło łącznie ok. 200 tys. Żydów z Polski (z miast i miasteczek przedwojennych województw poznańskiego, pomorskiego, łódzkiego i warszawskiego), Luksemburga, Niemiec, Austrii i Czech.
 
W obozie Kulmhof Niemcy zamordowali również 4300 Romów i Sinti, pochodzących z pogranicza austriacko-węgierskiego (Burgenland), 92 dzieci czeskich ze wsi Lidice i Ležáky, kilkudziesięciu pensjonariuszy domów opieki we Włocławku wraz z jedną z sióstr ze zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku oraz nieustaloną grupę jeńców radzieckich. Wśród polskich ofiar wymienia się również niezidentyfikowane grupy duchownych oraz dzieci z Zamojszczyzny.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (5)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Polak · 28 Styczeń 2022
1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
Polak · 28 Styczeń 2022
"2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. "Nawet w takim lokalnej gazetce stosują niedozwolone czyny. Oj zrobią z niektórymi porządek, już niedługo...śmiechu warte.
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof · 27 Styczeń 2022
Zbrodnia na polskich zakładnikach z listopada1939 r. poza miejscem (Las Rzuchowski) nie ma związku z obozem. Dokonali jej na polecenie Einsatzgruppe VI funkcjonariusze policji niemieckiej z Koła, dwa lata przed uruchomieniem obozu i kilkaset metrów od jego leśnej części. Co roku Muzeum upamiętnia ofiary, a w 80. rocznicę odbyła się uroczystość z udziałem rodzin ofiar. Powstała również ulotka o ofiarach mordu w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Polak · 28 Styczeń 2022
1939 - 1 września Niemcy hitlerowskie napadają na Polskę – rozpoczyna się II wojna światowa. Za regularnymi oddziałami Wehrmachtu do Polski wkraczają grupy operacyjne niemieckiej policji bezpieczeństwa 1939 - w II połowie listopada w lesie rzuchowskim zostaje rozstrzelanych kilkudziesięciu Polaków, wśród nich są czterej mieszkańcy Dąbia: Henryk Orywoll (drogomistrz), Zygmunt Gogela (mgr farmacji, aptekarz), Czesław Zapędowski (lekarz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej ) oraz Józef Kona (komendant Związku Strzeleckiego, radny Rady Miejskiej w Dąbiu).
Mariusz · 27 Styczeń 2022
@Polak Bredzisz. Idź do muzeum, tam ci wyjaśnią prawdę.
Gmina Babiak
Obchody Święta Niepodległości w Babiaku - sprawdź harmonogram wydarzeń
9 godziny temu 754

Obchody Święta Niepodległości w Babiaku - sprawdź harmonogram wydarzeń

Biblioteka
Wybrano Mistrza Pięknego Czytania Powiatu Kolskiego 2024
9 godziny temu 4,239

Wybrano Mistrza Pięknego Czytania Powiatu Kolskiego 2024

Gmina Kłodawa
20-lecie Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej [FOTO]
18
9 godziny temu 1,669

20-lecie Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej [FOTO]

Przetargi i ogłoszenia
Jagoda Świderska, zawodniczka UKS KKS „Kiełbaska” w Kościelcu liderką półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów
12 godziny temu 554

Jagoda Świderska, zawodniczka UKS KKS „Kiełbaska” w Kościelcu liderką półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów

Miasto Koło
Wielkopolska ratuje żywność!
1 dzień temu 1,393

Wielkopolska ratuje żywność!

MS
Miasto Koło
Sklep ACTION prosi o zwrot niebezpiecznego produktu
1 dzień temu 14,649

Sklep ACTION prosi o zwrot niebezpiecznego produktu

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych