Władze gminy, przedstawiciele szkół, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Dąbie oraz kierownictwo Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem złożyli kwiaty przy Ścianie Pamięci w Lesie Rzuchowskim w 80. rocznicę wywózki 900 Żydów-mieszkańców Dąbia do niemieckiego obozu.
Upamiętnili w ten sposób ofiary pierwszego ośrodka uruchomionego przez Niemców w celu dokonywania masowych egzekucji, funkcjonującego od grudnia 1941 roku do kwietnia 1943 r. oraz od wiosny 1944 roku do stycznia 1945 r.
Obóz był swoistym poligonem doświadczalnym dla następnych niemieckich obozów, tylko tam przez cały czas działalności wykorzystywano samochodowe komory gazowe – także wówczas, gdy opracowane już były bardziej zaawansowane, stacjonarne instalacje.
W ramach obchodów Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem przygotowało wystawę "Życie kolskich Żydów sprzed lat…", upamiętniającą pierwsze ofiary niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. W rocznicowe obchody wpisuje się także nowa publikacja Małgorzaty Grzanki i Agnieszki Zięby „Nazwali to, że biorą na robotę… Dokumenty osobiste więźniów niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie", poświęconej dokumentom sporządzonym przez żydowskich robotników przymusowych w obu okresach funkcjonowania obozu.