Czasem człowiek nie docenia, ile szczegółów dopilnować trzeba, by móc w świetle prawa świadczyć usługi na odpowiednim poziomie. Lokale usługowe, które gdzieś w procesie pracy posługują się wagami, muszą posiadać odpowiedni sprzęt. Nawet jeśli służy on do ważenia przesyłek.
Choć to może wydać się śmieszne, to nawet waga do paczek musi posiadać odpowiednią legalizację, żeby mogła być w świetle prawa używana. Oznacza to, że jej wskazania muszą zostać oznaczone jako poprawne przez Urząd Miar, a także, że legalizacja takiego sprzętu musi odbywać się cyklicznie co kilka lat. Za niedopilnowanie całego procesu grożą bardzo wysokie kary, których każdy zdrowo myślący przedsiębiorca chciałby uniknąć.
Żeby podpaść kontroli, właściwie nikt nie musi zostać „złapany” na używaniu wagi bez legalizacji. W świetle prawa, a dokładniej 26. artykułu ustawy Prawo o Miarach, każdy, kto świadomie posiada na stanie wagę bez ważnych dokumentów, narażony jest na ograniczenie wolności, areszt, a najczęściej jednak karę pieniężny. Dosyć bolesną, bo grzywna w tym wypadku wynosi nawet do 10 000 złotych.
Co istotne, jedyną osobą, która powinna bezwarunkowo dopilnowywać terminów w przypadku zgłoszenia do ponownej legalizacji, jest sam jej właściciel. Zapominalstwo nie jest żadną wymówką, a sam Urząd Miar nie wysyła żadnych pism przypominających o zbliżającym się terminie legalizacji.
Żeby w odpowiednich warunkach mogły świadczyć usługi, punkty pocztowe czy nadawcze powinny w odpowiednio dokładny sposób określać wagę przesyłek. Jest to oczywiście punkt wynikający z wewnętrznego regulaminu, który wprowadza podział i oznaczenia związane z wagą listów i paczek, ale pomimo tego sprzęt wymaga legalizacji.
Czasem niewielkie różnice mogą świadczyć o przynależności danej przesyłki do danej kategorii, a co za tym idzie zmieniają taryfikatory i opłaty. Gdyby sprzęt był niedokładny w świetle prawa, a więc nie posiadałby legalizacji, wówczas bardzo łatwo byłoby potwierdzić jego niezawodność. Odczyt z wagi pocztowej byłby tym samym mało wiarygodny i klienci zapewne nadużywaliby tego. Zamiast tego legalizowane wagi nie pozostawiają żadnego pola do popisu i ich wskazania są zwyczajnie uznawane za poprawne w każdych warunkach.
Z 26. kwietnia 2019 w życie weszły nowe przepisy, które nieco zmieniły zasady legalizowania wag. Do tamtej pory legalizowana waga elektroniczna miała dokumenty podbite na okres 3 lat. Obecnie jednak został on skrócony do 25 miesięcy. Na szczęście dla przedsiębiorców, wagi legalizowane jeszcze na starych zasadach objęte są wówczas określanym czasem ważności legalizacji.
Nie można dopuścić do sytuacji, w której chociaż jedna z wag pocztowych nie będzie legalizowana. Różnice w odczytach w różnych placówkach mogłyby wywołać ogromny chaos i wymusić długie audyty i kontrole. Zamiast tego prościej jest zwyczajnie dopilnować terminów legalizacji.