Firany lub zasłony znajdują się niemal w każdym domu. Dlaczego są tak chętnie wybierane przez domowników? Przede wszystkim dlatego, że dzięki nim mieszkańcy zachowują więcej swojej prywatności.
Ponadto, za ich sprawą pomieszczenia tracą surowy charakter. Przyjemna w dotyku tkanina wprowadza do wnętrza domowe ciepło. Taką tkaniną jest woal, z którego produkowane są firany. Materiał jest delikatny i wymagający. Najwięcej uwagi należy poświęcić na jego prasowanie. Poniżej garść przydatnych wskazówek jak to zrobić najlepiej. Warto pamiętać, że pogniecione firany nie przyniosą oczekiwanych efektów aranżacyjnych.
Woal jest tkaniną często wykorzystywaną do produkcji firan. Produkowana jest z bawełny lub włókien sztucznych. W oknie prezentuje się bardzo zwiewnie i delikatnie. Ta mleczno prześwitująca tkanina ma zdolność rozpraszania światła. Dzięki temu przepuszcza do wnętrza odpowiednią ilość promieni słonecznych nie zaciemniając go. Gdyby jednak potrzebne było większe zaciemnienie pokoju, to warto dokupić ciężkie zasłony. Wspomniany wcześniej woal dostępny jest w dwóch wersjach – w postaci kreszowanej i gładkiej tkaniny. Ten pierwszy wydaje się bardziej praktyczny. Nie wymaga prasowania, gdyż posiada fakturę gniecionego materiału. Jednak część osób woli bardziej minimalistyczne formy, dlatego stawia na gładki woal. Ten z pewnością dodaje pomieszczeniu klasy i elegancji. Jest podatny na zagniecenia, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Poniżej praktyczne wskazówki, jak prasować tak wymagającą tkaninę.
Aby prasowanie woalu nie było męczące należy już na etapie jego prania podjąć pewne kroki. Firany przed włożeniem do bębna pralki dobrze jest równo złożyć w kostkę. Następnie warto umieścić je w specjalnych, przeznaczonych do prania workach ochronnych. Woal nie najlepiej znosi odwirowywanie, dlatego najlepiej z tego zrezygnować. Piorąc materiał w taki sposób minimalizuje się ryzyko powstania nieestetycznych zagnieceń. Tych, które powstaną podczas prania, można szybko się pozbyć. Prasowanie firan lub zasłon z woalu najlepiej zacząć wtedy, gdy są jeszcze lekko wilgotne.
Firany z woalu prasować można na dwa sposoby. Pierwszy to użycie nowoczesnej parownicy do ubrań (steamera). Czystą firanę należy powiesić na odpowiednim karniszu. Prasowanie należy rozpocząć od naciągnięcia tkaniny. Drugą ręką należy przykładać dyszę do materiału i wykonywać powolne ruchy w dół. Czynność tę należy wykonać na całości tkaniny. Używając steamera nie trzeba obawiać się o zniszczenie materiału. Parownice zostały stworzone w taki sposób, że są bezpieczne nawet dla najdelikatniejszych włókien.
Drugim sposobem jest wyprasowanie woalu przy pomocy tradycyjnego żelazka. Warto wybrać model z funkcją pary. Posiadają wbudowany zbiornik na wodę, dzięki któremu nie trzeba już dodatkowo spryskiwać firan lub zasłon. Należy pamiętać, aby prasować woal najniższą temperaturą. Prasowanie sztucznych włókien w wysokich temperaturach może spowodować powstanie dziur lub błyszczenie się tkaniny. Prasowanie firan tradycyjnym żelazkiem bez funkcji nowoczesnej pary wymaga przygotowania mokrej ściereczki. To przez nią najlepiej prasować delikatny materiał. Aby nie gnieść wyprasowanego już materiału można rozwiesić go na oparciach krzeseł.