Pożyczki online, które udzielane są przez firmy pożyczkowe i instytucje pozabankowe, to idealna alternatywa dla kredytów bankowych. Mogą się o nie starać także osoby, których wniosek kredytowy w banku został odrzucony ze względu na niską zdolność kredytową czy nieidealną historię w BIK. Jakie warunki należy spełniać, aby móc ubiegać się o pożyczkę online?
Choć firmy pożyczkowe mogą indywidualnie ustalać kryteria wobec swoich potencjalnych klientów, istnieje kilka kryteriów szczegółowych, których obejść się nie da. Starając się o pożyczkę w firmie pożyczkowej lub instytucji pozabankowej, musisz posiadać obywatelstwo RP lub zezwolenie na pobyt stały. Poza obywatelstwem, każdy potencjalny pożyczkobiorca musi posiadać także zdolność do czynności prawnych, czyli legalną możliwość podpisania umowy. Najprościej rzecz ujmując – musi mieć ukończone 18 lat. Są to warunki, bez spełnienia których na pewno nie otrzymamy wsparcia finansowego z żadnej instytucji. Ale to nie wszystko, ponieważ firmy pożyczkowe posiadają mnóstwo innych kryteriów, pod kątem których oceniają wiarygodność swoich klientów. Jednym z nich jest zdolność kredytowa.
Zdolność kredytowa to podstawowe kryterium, które określa bank, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu. Firmy pożyczkowe i instytucje pozabankowe posiadają w tym zakresie dużo niższe wymagania, jednak – zgodnie z prawem – tę zdolność też muszą sprawdzić i ocenić.
W tym celu w pierwszej kolejności określana jest aktualna sytuacja finansowa klienta, czyli dochody, koszty utrzymania i inne zobowiązania finansowe. Kolejnym krokiem, który podejmują przede wszystkim banki, jest analiza jakościowa, która bierze pod uwagę takie aspekty jak: wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, zawód i stanowisko. Następnie sprawdzana jest właśnie historia kredytowa w BIK. Na tej podstawie banki i firmy pożyczkowe podejmują decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu finansowania.
Choć wciąż znaleźć można firmy, które swoje produkty reklamują sloganem „pożyczki bez BIK”, w istocie coś takiego nie istnieje. Każdy pożyczkodawca jest zobowiązany sprawdzić historię kredytową w BIK. Starając się o pożyczkę w instytucji pozabankowej, nie musimy posiadać nienagannej historii kredytowej, jednak w skrajnych przypadkach negatywna historia może sprawić, że pożyczka nie zostanie przyznana.
Poza wspomnianymi już obywatelstwem RP, zdolnością do czynności prawnych, zdolnością kredytową i pozytywną historią w BIK, wnioskodawca musi spełniać także kilka warunków technicznych. Ubiegając się o pożyczkę online, w zależności od wybranej firmy pożyczkowej, powinniśm posiadać aktualny numer telefonu, adres mailowy oraz indywidualne konto bankowe. Bez tych trzech elementów uzyskanie finansowania może okazać się niemożliwe.
Rynek produktów finansowych oferuje aktualnie setki różnego rodzaju pożyczek ratalnych i chwilówek. W pierwszej kolejności należy więc zastanowić się, jaki rodzaj finansowania nas interesuje. Jeżeli chcemy uzyskać niewielką kwotę, którą spłacimy w miesiąc lub dwa, najlepszym rozwiązaniem będzie chwilówka. Coraz więcej firm oferuje pierwszą pożyczkę za 0 zł, co oznacza, że oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy.
Jeżeli jednak potrzebujemy większej gotówki, a jej spłatę chcemy rozłożyć na dogodne raty, powinniśmy wybrać pożyczkę ratalną.
Aby wybrać najlepszą ofertę, najlepiej skorzystać z porównywarki pożyczek online. Narzędzie to w kilka sekund analizuje nasze potrzeby (kwota, wysokość raty, ilość rat) oraz wybiera opcje, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Korzystając z porównywarki, mamy pewność, że wybrana przez nas firma pożyczkowa jest rzetelna, godna zaufania i działa w sposób legalny.
Instytucje pozabankowe i firmy pożyczkowe oferują pomoc finansową na dużo łagodniejszych warunkach niż banki. Ponadto wszelkie formalności związane ze składaniem wniosku ograniczone zostały do minimum i możemy zrobić to w 100% przez internet. Dodatkowo decyzję otrzymujemy w zaledwie kilka minut, a pieniądze w kilkanaście minut od podpisania umowy z pożyczkodawcą.