Z roku na rok rozwiązania energooszczędne, cechujące się dbałością o środowisko zyskują coraz to większą popularność. Budownictwo pasywne powoli staje się wręcz standardem podczas projektowania domów.
Wyróżnia się przede wszystkim doskonałą wręcz izolacyjnością i zastosowaniem rozwiązań technologicznych zmniejszających zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. Głównym zadaniem budownictwa tego typu jest bierne wykorzystywanie energii słonecznej. Szczelność budynku minimalizuje straty ciepła. Od czego zacząć budowę domu pasywnego dla całej rodziny?
Pierwszą kwestią wartą rozważenia przed rozpoczęciem budowy domu jest zakup odpowiednio przystosowanej działki. Jeżeli teren będzie zbyt mały, może skutecznie uniemożliwić odpowiednie zaprojektowanie budynku pod względem kierunków świata. Najważniejsze jest bowiem rozbudowanie południowej elewacji. Powinna być ona w jak największej części przeszklona. Niezwykle istotna jest też roślinność występująca na parceli. Duże drzewa mogą zbytnio zacienić budynek i nie dopuścić do niego odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Warto więc dowiedzieć się, czy istnieje możliwość ich wycięcia. Dobrym pomysłem może okazać się także sprawdzenie w planie zagospodarowania przestrzennego, czy w przyszłości nie jest planowana w pobliżu inwestycja z wysokimi budynkami. Idealna działka powinna być nachylona na południe, aby zmaksymalizować wielkość okien po tej stronie.
Kolejną kwestią, która powinna zostać szczegółowo dopracowana, to odpowiednio wykonany projekt. Istnieją dwie możliwości - projekt indywidualny bądź gotowy. Każdy z nich posiada zarówno zalety, jak i wady więc warto dobrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające indywidualnym potrzebom. Dom w typie pasywnym posiada sporą ilość ograniczeń związanych z ostateczną formą bryły. Wciąż jednak pozostają inne kwestie warte uwagi i wprowadzenia stosownych modyfikacji. Bardzo dobrym pomysłem może okazać się zlecenie audytu energetycznego. Pozwoli on upewnić się, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie danego budynku na energię.
System ogrzewania to bardzo istotna kwestia podczas projektowania domu pasywnego. Warto pamiętać, że główną cechą tej technologii budowlanej jest odpowiednio wykonana termoizolacja ścian. Często wykonuje się ją ze styropianu frezowego lub wełny mineralnej. Przyjmuje się, że minimalna warstwa ocieplająca powinna wynosić 30 cm. Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Większość domów pasywnych wyposażona jest w ogrzewanie podłogowe. Jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązania, pozwalające utrzymać stałą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Do ogrzewania wody użytkowej warto zastosować kolektory słoneczne. Wiele osób montuje na dachu panele fotowoltaiczne. Z powodzeniem zamieniają one energię słoneczną w elektryczną i pozwalają zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.
Nowe domy bardzo często budowane są w stylu pasywnym. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Budynek zaprojektowany w tym stylu może być niezwykle funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Jest to rozwiązanie wręcz idealne dla wszystkich osób przykładających wagę do dbałości o środowisko naturalne.