Komputer jest dzisiaj nieodzownym narzędziem pracy w każdym biurze. Pomaga także w domu: w dokończeniu pewnych prac, w nauce, ale i w rozrywce. Czy jednak taki sam model o identycznych parametrach technicznych sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu? Sprawdzamy.
Możliwości jest sporo. Wszystko zależy od tego, czym zajmuje się konkretna firma oraz co dokładnie robi dany pracownik.
Przykładowo: jeśli firma proponuje usługi związane z grafiką, stronami internetowymi czy projektami reklam w różnych formach, komputery powinny być przygotowane do obsługi programów graficznych. A to oznacza także, że i monitor danego zestawu powinien być odpowiedni - w tym pokazywać zgodne z rzeczywistością kolory projektów graficznych.
Przy niektórych pracach projektowych trzeba otworzyć kilka programów naraz. A to wymaga odpowiedniego procesora i pamięci RAM, aby utrzymywać odpowiednią prędkość pracy i wyświetlania poszczególnych elementów.
A co z komputerem np. do obsługi rachunkowości i kadr? Tutaj także pracuje się na programach specjalistycznych wymagających konkretnych ustawień sprzętu. Dodatkowo w każdej firmie niezbędny jest dobry dostęp do Internetu. Komputer sam w sobie nie powinien pogarszać szybkości łącza.
W firmach konieczna jest praca na w pełni legalnym oprogramowaniu, w tym oczywiście chodzi też o system operacyjny. Każda nowa wersja programu specjalistycznego czy systemu operacyjnego może wymagać coraz lepszych ustawień sprzętowych. Komputery stacjonarne kupione do biura powinny więc zapewniać takie parametry, które wystarczą przynajmniej na 2 kolejne lata działania bez konieczności rozbudowy, czy wręcz wymiany sprzętu na nowy.
Komputer stacjonarny do domowego użytku jest używany przeważnie do prostych prac biurowych, tworzenia dokumentów w edytorze tekstów, przeglądania sieci, kontaktów pisanych, audio i video, nauki oraz rozrywki w postaci oglądania filmów czy grania w gry.
Jeśli oczywiście ktoś pracuje w domu i potrzebuje obsługi specjalistycznych programów, jego komputer powinien spełniać ich wymogi techniczne. Podobnie, jeśli ma to być komputer m.in. lub głównie do grania, powinien dysponować odpowiednio mocnym procesorem oraz większą ilością pamięci operacyjnej.
Stacjonarny komputer domowy łatwiej wybrać pod kątem tego, do czego ma służyć. Nie zawsze musi pochodzić on z wyższej półki sprzętowej, a to będzie miało wpływ na niższą cenę.
Jest kilka takich parametrów, które może rozpoznać nawet amator i na ich podstawie dokonać właściwego wyboru. A są to:
pojemność dysku - dzisiaj najczęściej minimum do 256 GB;
wartość pamięci operacyjnej RAM - im ma się większe wymagania wobec sprzętu, ty powinna być ona większa. Dzisiaj przyzwoitym minimum to 8 GB;
procesor - chodzi zarówno o szybkość taktowania, jak i o liczbę rdzeni, co wpływa na szybkość pracy i możliwość otwierania wielu programów na raz;
karta graficzna - im ważniejszy jest obraz, jego szybka zmiana oraz kolorystyka, tym lepsza powinna być grafika w komputerze;
system - odsłona Home doskonale nadaje się do domu i w wielu przypadkach także do biura, jednak w tym drugim przypadku coraz częściej wybiera się wersję Pro. I tu uwaga: nie wszystkie komputery dostępne w sprzedaży od razu mają zainstalowany system!
Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj wejść w obudowie - chodzi o wejścia USB, na karty pamięci, słuchawki czy mikrofon - to ułatwia i zwiększa komfort pracy na danym komputerze.