Jeśli chociaż raz kupowałeś ubezpieczenie OC, z pewnością zastanawiałeś się z czego wynika tak duża rozbieżność cen. Dlaczego jedni płacą mało, a inni o wiele więcej? Co wpływa na cenę i czy jest sposób na obniżenie składki OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Ze względu na obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC, każdy właściciel zarejestrowanego samochodu musi nabyć tego typu ochronę. Gdzie jednak najlepiej udać się po polisę? Z pomocą przychodzi Internet oraz porównywarki ubezpieczeń. Wyobraź sobie ogólnodostępne narzędzie, które całkowicie za darmo przygotuje listę ofert precyzyjnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Brzmi nieźle? To właśnie znajdziesz, jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia OC w Internecie.
Pojemność silnika – jest wiele elementów, które wpływają na wysokość składki OC, ale pojemność silnika z całą pewnością wysuwa się na przód, jeśli chodzi o ważność. Kierowcy poruszający się pojazdami z silnikami powyżej 3 litrów muszą liczyć się z wysokimi składkami. Z kolei posiadacze małych samochodów, których pojemność silnika nie przekracza 1 litra, mogą cieszyć się wyraźnie tańszymi polisami. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda temat opłaty OC od pojemności silnika (tabela na https://najtaniejuagenta.pl).
Wiek kierowcy – kolejny bardzo ważny aspekt. Jeśli dopiero odebrałeś prawo jazdy, to nie nastawiaj się, że Twoje ubezpieczenie będzie bardzo tanie. Wynika to ze statystyk policyjnych, które wyraźnie wskazują, że kierowcy bez doświadczenia biorą udział w wielu zdarzeniach drogowych. Jeśli chcesz płacić mniej, zastanów się nad ustanowieniem starszego członka rodziny współwłaścicielem auta. Skorzystasz wtedy z jego zniżek.
Stan cywilny i dzietność – ubezpieczyciele patrzą w tej kwestii bardzo zdroworozsądkowo. Według towarzystw klienci, którzy mają uporządkowane życie osobiste i są rodzicami, o wiele rzadziej szarżują za kierownicą i narażają życie swoich pasażerów niż kierowcy bez zobowiązań. Te podejrzenia są podyktowane analizą statystyk wypadków.
Miejsce zamieszkania – jeśli mieszkasz w małym mieście, gdzie ruch jest niewielki, to Twoja składka będzie odczuwalnie niższa niż w przypadku kierowcy z Warszawy, Wrocławia, Krakowa itp. Liczba wypadków w skali całego kraju jest wyraźnie inna, jeśli rozpatruje się ją z podziałem na konkretne regiony kraju.
Marka i model pojazdu – istnieją marki, które w oczach ubezpieczycieli są nieco bardziej ryzykowne. Wynika to z liczby wypadków, w których biorą udział pojazdy z konkretnym znaczkiem. Jedną z takich marek z pewnością jest BMW. Z kolei dużym zaufaniem cieszą się pojazdy Toyota, Skoda i Fiat. Jeśli zależy Ci na niskich cenach OC, unikaj sportowych wozów.
Przebieg i rok produkcji – podobnie jak w przypadku stanu cywilnego liczy się zdrowy rozsądek. Starsze samochody są o wiele droższe w ubezpieczeniu niż te, które dopiero co wyjechały z salonu.
Historia ubezpieczeniowa – towarzystwa premiują klientów, którzy mogą pochwalić się długimi okresami bezszkodowej jazdy. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest rozważne prowadzenie pojazdu i unikanie kolizji, jak tylko się da. Każdy rok bez wypadku to rabat przy następnej polisie. Dowiedz się, jak sprawdzić ważność polisy OC: https://najtaniejuagenta.pl/jak-sprawdzic-ubezpieczenie-oc-samochodu/.
Ceny polis OC są zmienne i wpływa na niewiele czynników. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie nie będzie drogie, jeśli Twoje auto stanie się współwłasnością ze starszym kierowcą. Jeśli zależy Ci na niższych składkach, unikaj też nowych aut z dużym silnikiem.