Żeby materac był w pełni wygodny, a zarazem właściwie podpierał kręgosłup, musi on być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze materaca koniecznie należy zwracać uwagę na jego twardość, którą dobiera się głównie pod kątem wagi ciała przyszłego użytkownika. Wybór odpowiednio twardego materaca może mieć duży wpływ na jakość snu, jego długość i głębokość, a nawet samopoczucie o poranku.
Najpopularniejsze marki materacy takie jak polska firma Hilding Anders korzystają z czterostopniowej skali twardości do opisywania swoich produktów. Żeby jak najlepiej ją zrozumieć, do skali tej najczęściej dołącza się zalecenia wagowe producenta. Im większa jest waga ciała osoby wybierającej materac, tym powinien być on twardszy, aby właściwie podeprzeć kręgosłup.
Lata temu uważano, że dla zdrowia kręgosłupa powinno się wybierać możliwie najtwardszy materac. Współczesne badania wykazują jednak jasno, że zbyt twardy materac nie będzie w stanie dopasować się do naturalnych krzywizn ludzkiego ciała, przez co nie podeprze właściwie wszystkich partii kręgosłupa. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki model materaca, może negatywnie wpływać na zdrowie kręgosłupa, zwiększając ryzyko powstawania i rozwoju często bolesnych schorzeń.
Na jakość snu ma wpływ bardzo wiele czynników, takich jak temperatura w sypialni czy docierający do niej hałas. Wygoda ma jednak szczególne znaczenie – bez niej trudno jest nawet zasnąć, a co dopiero spokojnie przespać całą noc. Wygodny materac ułatwi zasypianie i zmniejszy ilość nocnych wybudzeń, które niejednokrotnie są wynikiem braku komfortu. Przez swój wpływ na sen, dobrze dobrany materac jest w stanie zapewnić lepsze samopoczucie i więcej energii o poranku.
Wygoda nie dla każdego oznacza jednak to samo. Podczas gdy jedni lubią przyjemnie zapadać się w miękką piankę, inni wolą czuć pod naciskiem własnego ciała stabilną, twardą powierzchnię. Nie da się stworzyć materaca, który byłby wygodny dla każdego, dlatego marka Hilding Anders produkuje różnorodne modele, odpowiadające na różne potrzeby.
Materace Visco od Hilding to modele, w których wierzchnia warstwa wykonana została z termoelastycznej pianki. Od popularnych pianek wysokoelastycznych HR różni się ona tym, że dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury, a nie nacisku. Termoelastyczna pianka Visco jest w stanie dopasować się do naturalnych krzywizn ciała tak, jak żadna inna. Dzięki temu zapewnia rewelacyjną wygodę, świetne podparcie kręgosłupa i odciążenie wszystkich zmęczonych mięśni.
Materace ortopedyczne z warstwą termoelastycznej pianki Visco to nie tylko materace piankowe. Materac idealny dla siebie można wybierać spośród modeli piankowych i sprężynowych – pianka Visco pojawia się tylko w wierzchniej warstwie, więc nie wpływa na konstrukcję znajdującą się pod nią.
Tradycyjna konstrukcja sprężynowa często chwalona jest za swoją trwałość i stabilność, elastyczność natomiast została w ciągu ostatnich lat poprawiona przez technologie takie jak sprężyna kieszeniowa lub Multipocket. Przykładem wartego uwagi sprężynowego materaca Visco jest model Hilding Makarena. Konstrukcja opiera się na sprężynach w technologii Multipocket, natomiast w wierzchnich warstwach można znaleźć mieszankę pianki Visco i wysokoelastycznej Flexifoam, a z drugiej strony blat lateksu.
Piankowe materace Visco od marki Hilding to dwa topowe modele: Rumba oraz Salsa. W obu znaleźć można wysokoelastyczną piankę Velvet Touch podpierającą konstrukcję, którą cechuje spora miękkość przy jednoczesnej stabilności. W wierzchnich warstwach materacy Rumba i Salsa znajduje się czysta termoelastyczna pianka Visco, reagująca na ciepłotę ciała. Modele te różnią się między sobą twardością – Rumba to materac oznaczony jako H2, Salsa natomiast – H3.