(1)|
Czytano: 8,325 razy |
przeczytasz w ok. 2 min.
25 grudnia chrześcijanie wyznań zachodnich (m.in. rzymscy katolicy i protestanci) obchodzą pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Dla wierzących jest to jeden z najważniejszych dni w roku.
Uroczystość Bożego Narodzenia wywodzi swój początek z Jerozolimy. W pierwszych wiekach powstał zwyczaj, że patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem. W Grocie Narodzenia odprawiał w nocy mszę świętą. Po niej powracano do Jerozolimy i odprawiano drugą mszę w godzinach rannych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Wreszcie, aby dać pełny upust radości, odprawiano w godzinach południowych trzecią mszę świętą w kościele katedralnym. W Rzymie święto Bożego Narodzenia dnia 25 grudnia obchodzono od IV wieku. Do Polski tradycja przywędrowała wraz z chrztem Mieszka I w X wieku.
Zgodnie z teologią katolicką, tajemnica Bożego Narodzenia polega na tym, że Druga Osoba Boska stała się człowiekiem, aby w ciele ludzkim dokonać zbawienia rodzaju ludzkiego za grzech Adama i za grzechy jego potomków: „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Nie przestając być Bogiem, Syn Boży stał się człowiekiem. Jako Bóg jest wieczny, nieskończony, wszechobecny i wszechmocny. Jako człowiek jest ograniczony czasem, przestrzenią i mocą. Jako Bóg jest Panem śmierci. Jako człowiek jest jej poddany.
Z okresem Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji. Jedną z nich jest ubieranie w świątyniach tzw. żłóbków, a także śpiew kolęd i przedstawienia jasełkowe.
Na święta Bożego Narodzenia biskup włocławski Wiesław Mering napisał w liście do diecezjan: (fragment) „Tęskniliśmy za spełnieniem się naszej nadziei, zwłaszcza w czasie niełatwym, w roku naznaczonym trudnymi, bolesnymi i dramatycznymi wydarzeniami. Po smoleńskiej tragedii, po kilku falach powodzi i niepogody, przez którą cierpiało tylu naszych sióstr i braci, po narastającej fali nienawiści w naszej ojczyźnie, skierowanej także w formie bezpodstawnych ataków na Kościół – przyjście Jezusa jest ożywczą rosą dla naszych serc (…) udziel nam wszystkim swojego błogosławieństwa”.