W poniedziałek, 15 stycznia 2021 r. ekipa programu „Nasz Nowy Dom” rozpoczęła remont u rodziny w Babiaku. Tylko u nas przeczytasz więcej na temat zaangażowania SOSW w pomoc rodzinie oraz genezie rozpoczęcia remontu za pomocą znanego programu telewizji Polsat.
Problem warunków mieszkaniowych rodziny Przybyłowiczów od dłuższego czasu był nagłaśniany przez nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole – p. Wioletę Świder i p. Joannę Pietrzak.
W związku z pogarszającą się sytuacją mieszkaniową rodziny oraz coraz częstszymi infekcjami chłopców – uczniów SOSW, skutkującymi Ich częstymi nieobecnościami w szkole, nauczycielki podjęły decyzję o zgłoszeniu rodziny swoich uczniów – Kuby i Kacpra Przybyłowicz do programu „Nasz Nowy Dom”.
Przy pomocy córki Pani Wiolety, p. Aleksandry Świder, udało się zdobyć namiary do producenta programu.
Zgłoszenie nastąpiło poprzez wysłanie wiadomości mailowej przedstawiającej historię rodziny wraz ze zdjęciami poglądowymi nieruchomości bezpośrednio do producenta.
Odzew nastąpił bardzo szybko, bo już następnego dnia. Przedstawicielka programu zadzwoniła do Pani Wiolety i poinformowała, że ekipa realizująca jest poruszona historią rodziny przedstawioną we wiadomości zgłoszeniowej i że chcą jak najszybciej przyjechać obejrzeć dom oraz poznać rodzinę i osoby zgłaszające Ich do programu.
Dwa dni po wysłaniu maila zgłoszeniowego, nauczycielki SOSW wraz z Panią Agatą Przybyłowicz i Jej rodziną były na pierwszym spotkaniu z ekipą programu, w domu rodziny w Babiaku.
Po tym etapie castingu, na prośbę ekipy, we współpracy i na mocy upoważnienia udzielonego przez Panią Agatę Przybyłowicz, nauczycielki wysyłały szereg danych, informacji oraz skany dokumentów, niezbędnych do dalszych działań zmierzających do zakwalifikowania rodziny do udziału w programie.
Mimo wielu wiadomości mailowych, rozmów telefonicznych prowadzonych przez przedstawicieli produkcji z Panią Agatą oraz nauczycielkami SOSW, decyzja na temat zakwalifikowania rodziny do programu, do samego końca nie była przekazana ani nauczycielkom jako osobom zgłaszającym, ani rodzinie. Producenci poinformowali o poniedziałkowym przyjeździe jako o kolejnym etapie castingu. Podczas nagrań, pod koniec dnia, niespodziewanie pojawiła się p. Katarzyna Dowbor, która poinformowała rodzinę o decyzji w sprawie remontu.
Euforia była ogromna, a wszystko przebiegało dokładnie tak, jak podczas programów emitowanych w telewizji. Reakcje i emocje towarzyszące rodzinie podczas przekazywania informacji przez p. Dowbor nie są w żaden sposób udawane ani reżyserowane.
Dom przed remontem
Rodzina szybko spakowała się i razem z przedstawicielami produkcji pojechała na urlop. Jak się później okazało, ekipa bardzo sprawnie przeprowadziła wszelkie czynności i spełniła wymagania formalne (m. in. zdobycie wszelkich zezwoleń) niezbędnych do rozpoczęcia realizacji odcinka.
Niedawno, z inicjatywy tych samych nauczycielek został nagrany i opublikowany reportaż (https://fb.watch/3IGYurNkDl/) oraz założona zrzutka (https://zrzutka.pl/3f2t6b) na rzecz rodziny i polepszenia ich warunków życiowych. W związku z zakwalifikowaniem się rodziny do programu „Nasz Nowy Dom”, środki pozyskane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na diagnostykę, zakup sprzętu i artykułów wspierających rozwój chłopców.
Pani Agata mamą samotnie wychowującą dwóch niepełnosprawnych synów - 13-letniego Kacpra i 11-letniego Jakuba. Oboje urodzili się ze spektrum autyzmu.
Kacper posiada niepełnosprawność sprzężoną (niepełnosprawność intelektualną w stopniu znacznym oraz całościowe zaburzenie pod postacią autyzmu). Poza tym przejawia nieadekwatne emocje, często jest agresywny, krzyczy, kopie, bije inne dzieci, członków rodziny. Gdy jest poddenerwowany uderza głową o przedmioty znajdujące się w jego zasięgu, lub rzuca się na podłogę.Jest całkowicie niesamodzielny w czynnościach samoobsługowych i potrzebuje pomocy drugiej osoby. Pozostaje pod opieką Poradni Neurologicznej i Psychiatrycznej, obecnie konieczna jest również specjalistyczna opieka stomatologiczna
Jakub posiada niepełnosprawność sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim oraz autyzm atypowy), oraz stwierdzoną astmę oskrzelową. Zdarzają się u niego stany lękowe, zaburzenia snu.
Obydwaj chłopcy mają nawracające infekcje dróg oddechowych. Oprócz opieki nad synami Pani Agata wspiera także swoją chorą Mamę, która również z Nimi mieszka.
Kilka lat temu Pani Agata odeszła od męża, który jest alkoholikiem. Po rozstaniu z partnerem wróciła do swojego domu rodzinnego. Na skutek kilku zdarzeń, nie z winy Pani Agaty doszło do mocnego zawilgocenia mieszkania. Rodzina przez kilka lat walczyła z pleśnią, która pojawiała się na wszystkich powierzchniach na skutek przeciekającego dachu. Pani Agata zmuszona była do częstej wymiany lub renowacji mebli, żeby zapewnić rodzinie możliwie najczystsze powietrze.
Pani Agata bardzo kocha swoją rodzinę i stara się, aby chłopcy i mama byli zawsze bardzo zadbani, czyści, mieli świeże i pachnące ubrania. Chłopcy są uczniami SOSW w Kole, skąd również otrzymujemy ogromną pomoc. Jest to przede wszystkim wsparcie w funkcjonowaniu intelektualnym, fizycznym jak również ogromne zaangażowanie w rozwój zainteresowań i pasji moich synów.
NAUCZYCIELKI, KTÓRE ZGŁOSIŁY RODZINĘ DO PROGRAMU I SĄ ODPOWIEDZIALNE ZA KOORDYNACJĘ PROJEKTU, WRAZ Z PRODUCENTEM PROGRAMU, ZWRACAJĄ SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O NIEPUBLIKOWANIE W INTERNECIE, NIEWYSYŁANIE RODZINIE ŻADNYCH ZDJĘĆ ANI INFORMACJI DOTYCZĄCYCH KOLEJNYCH ETAPÓW REMONTU. PROŚBA PODYKTOWANA JEST CHECIĄ ZAPEWNIENIA RODZINIE MOŻLIWIE NAJWIĘKSZEJ NIESPODZIANKI I WRAŻEŃ PODCZAS PIERWSZEGO UJRZENIA EFEKTU KOŃCOWEGO.
Autor tekstu: Aleksandra Świder Zdjęcia: Joanna Pietrzak, Aleksandra Świder, Jacek Świder