To kosmetyk, który zawrócił w głowach kobiet kilka sezonów temu. Jego popularność stale rośnie, a my wcale się nie dziwmy! W końcu to multifunkcyjny produkt działający niczym opatrunek na niemal wszystkie problemy skórne. Dzisiaj podpowiemy Ci jak go dobrać i co skrywa się w tych małych buteleczkach.
To płyn otrzymywany w procesie destylacji kłączy, liści oraz kwiatów. Jest zaliczany do grona półproduktów kosmetycznych. Hydrolat to nic innego, jak woda roślina z niewielką ilością olejku zapachowego. Co ważne jest w 100% naturalny. Przez wiele lat płyn ten traktowany był jedynie jako pozostałość po produkcji olejków eterycznych i nie przywiązywano do niego większej wagi. Zaczęło się to zmieniać wraz z odkryciem jego właściwości pielęgnacyjnych. Początkowo dodawano go do kremów oraz balsamów. Z czasem wiele kobiet na stałe włączyło specyfik do swojej pielęgnacji. Artykuł skutecznie zmiękcza skórę, a dzięki działaniom antybakteryjnym i septycznym łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
â
Hydrolaty, dokładnie tak samo jak inne produkty, dobieramy przede wszystkim do rodzaju naszej cery. Każdy specyfik oferuje inne efekty i działania, dlatego przed jego wyborem przeczytaj etykietę na buteleczce. Płyn możesz stosować w celu tonizacji, jako odświeżającą mgiełkę lub składnik domowych kosmetyków. Jeśli będziesz używać go zamiast toniku, koniecznie pamiętaj żeby aplikować go na oczyszczoną skórę, a następnie stosować krem lub serum.
Do najbardziej popularnych hydrolatów na rynku należą:
Hydrolat różany – kosmetyk o delikatnym i otulającym zapachu kwiatów. Posiada przeciwzmarszczkowe właściwości i pasuje do każdego typu cery.
Hydrolat lawendowy – ma silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego jest polecany szczególnie osobom o skórze problematycznej i tłustej. Pozostawia buzię lekko rozświetloną i wygładzoną.
O pierwszym produkcie wiesz już niemal wszystko, drugi z pewnością znajduje się w Twojej toaletce. Co różni oba kosmetyki? Przede wszystkim pH. Większość toników ma pH na poziomie 5-6, z kolei hydrolaty są pod tym względem znacznie bardziej zróżnicowane, dlatego nie wszystkie z nich odpowiednio nawilżą cerę. Z kolei to tego rodzaju preparaty znacznie szybciej łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia skóry oraz nie zawierają alkoholu, który niestety często znajdziemy w specyfikach do tonizacji. Hydrolaty mają znacznie więcej zastosowań. Możesz używać ich jako wcierki lub mgiełki do włosów, zamiast wody termalnej lub do odświeżania buzi. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, który z tych produktów zagości w Twojej łazience.