Praca w Toruniu czeka na przedstawicieli branż kluczowych dla rozwoju tego miasta, np. budowlanej, IT, spożywczej, metalowej, medycznej, farmaceutycznej, logistycznej czy metalowej. Zatrudnienie powinni również znaleźć pracownicy z sektora edukacyjnego i budowlanego. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w Toruniu, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie masz szanse na zdobycie dochodowego stanowiska.
Z badania „Barometru zawodów” przygotowanego na rok 2020 wynika, że praca w Toruniu znajdzie się w szczególności dla tych pracowników, którzy są wykwalifikowanymi fachowcami i budowlańcami. Mowa o robotnikach budowlanych, betoniarzach i zbrojarzach, murarzach i tynkarzach, monterach instalacji budowlanych, monterach konstrukcji metalowych, pracownikach robót wykończeniowych w budownictwie, kierownikach budowy, cieślach i stolarzach budowlanych, a także operatorach urządzeń dźwigowo-transportowych. Po przeanalizowaniu wyników badania oraz wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „praca Toruń” okazuje się również, że do pracy poszukiwane są również osoby z doświadczeniem w branży gastronomicznej - szefowie kuchni, kucharze, kelnerzy i barmani oraz pomoce kuchenne.
Zatrudnienie w mieście znajdzie również personel medyczny - lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci oraz opiekuńczy - opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.
W Toruniu pracy nie zabraknie dla specjalistów z branży IT - programistów, projektantów i administratorów baz danych, a także edukacyjnej - nauczycieli przedszkoli, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Na łatwe zatrudnienie mogą ponadto liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, magazynierzy, kierowcy autobusów, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, sprzątaczki, pokojówki, fryzjerzy, krawcy, opiekunki dziecięce oraz mechanicy pojazdów samochodowych.
W tegorocznej edycji badania „Barometru zawodów” nie zabrakło również zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których znalezienie zatrudnienia może być znacząco utrudnione przez zbyt dużą liczbę kandydatów spełniających wymagania pracodawców. Mowa o osobach, które ukończyły kierunki humanistyczne na toruńskich uniwersytetach, np. historykach, filozofach, kulturoznawcach i politologach. Ogromną popularność zdobywają również kierunki takie jak ekonomia i pedagogika, więc znalezienie pracy po ich ukończeniu również może nie być łatwym zadaniem. Trudności mogą spotkać ponadto pracowników administracyjnych i biurowych, specjalistów administracji publicznej, specjalistów ds. finansowych, inżynierów chemików, chemików, także pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. Co zrobić w przypadku, gdy znalezienie pracy jest znacząco utrudnione przez przesycenie rynku pracy niektórymi zawodami? Najlepszym rozwiązaniem może być przekwalifikowanie się na inną branżę. Innym pomysłem jest dążenie do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych, np. rozpoczęcie kierunków podyplomowych, uczestnictwo w praktykach i stażach czy uczenie się nowego języka. Pracownik z dodatkowymi umiejętnościami, który wyróżnia się na tle konkurencji ma największe szanse na zdobycie pożądanego stanowiska.
W 2019 roku średnie wynagrodzenie w Toruniu w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4 980 złotych brutto. Pracownik zatrudniony na umowie o pracę otrzymywał wówczas 3 596 złotych na rękę. Najlepiej opłacani pracownicy w województwie kujawsko-pomorskim to specjaliści IT, kierowcy, mechanicy samochodowi, handlowcy, operatorzy produkcji, inżynierowie budownictwa czy specjaliści ds. obsługi klienta. Najgorzej opłacanymi pracownikami są z kolei sprzedawcy i kasjerzy, operatorzy wózków widłowych, nauczyciele stażyści, sprzątaczki czy pracownicy call center. W ich przypadku zarobki najczęściej nie przekraczają średniej krajowej.