Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu cały czas prowadzi bieżący monitoring łóżek dla pacjentów z COVID-19. Od początku tygodnia wojewoda wielkopolski podjął kolejne decyzje m.in. o zwiększeniu o 28 łóżek w szpitalu w Ostrowie Wlkp. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zapowiedział, że wraz z końcem tygodnia baza łóżek covidowych w Wielkopolsce zostanie znacząco poszerzona. Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się w czwartek.
Według aktualnego raportu (stan na 14 bm.), wielkopolskie szpitale na wszystkich trzech poziomach zabezpieczenia dysponują 815 łózkami. Zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 668 łóżek. Lecznice mają także wolne stanowiska respiratorowe. Z puli 122 respiratorowych łóżek zajętych jest 44.
Najwięcej pacjentów przebywa w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Aktualnie dysponuje on 420 łóżkami. W szpitalu przy ul. Szwajcarskiej zajętych jest 413 łóżek.
– Na tym etapie nie planujemy dalszego obciążania szpitala w Poznaniu, ale trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Obecnie uruchamiamy łóżka covidowe w innych wielkopolskich szpitalach. Pod koniec tygodnia planuję zwiększenie liczby łóżek, obecnie trwają przygotowania. Mam nadzieję, że będzie to powyżej 100 dodatkowych łóżek
– mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Obecnie trwają starania o uruchomienie kolejnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 m.in. na północy Wielkopolski oraz innych częściach województwa.
– Wczoraj rozmawiałem z marszałkiem Markiem Woźniakiem i dyrektor wielkopolskiego NFZ-u Agnieszką Pachciarz na temat przeznaczenia szpitala w Wolicy dla pacjentów z koronawirusem. Nie zapadła jeszcze decyzja w tej kwestii, ale pracujemy nad takim wariantem. Kolejny wariant to poszerzenie bazy w Czarnkowie. Są jeszcze inne placówki, z którymi rozmawiamy. O szczegółach poinformuję w czwartek
– dodaje Łukasz Mikołajczyk.
Liczba łóżek ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentów w kontekście wzrostu liczby osób hospitalizowanych.
Ostatnie zwiększenia zakażeń w kraju, w tym w Wielkopolsce, spowodowały wzrost liczby osób hospitalizowanych. Mimo widocznego przyrostu pacjentów, po rozmowach NFZ z dyrektorami szpitali i analizie sytuacji, wojewoda podejmuje sukcesywnie decyzje o uruchomieniu kolejnych miejsc dla pacjentów.
– Dziękuję za przychylność ze strony samorządów, dyrekcji szpitali i wsparcie ze strony NFZ-u w kontekście koordynacji sytuacji łóżkowej w Wielkopolsce
– dodaje wojewoda.